استانها » صنعت آب » همدان
کد خبر : 83488
سه شنبه - ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۷

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان عنوان کرد: افزایش ورودی سد اکباتان در پی بارش‌های اخیر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان گفت: خوشبختانه با بارش‌های اخیر، ورودی به سد اکباتان افزایش یافته؛ به نوعی که در پیک سیلاب تا ۱۵۰۰ لیتر در ثانیه نیز وارد سد اکباتان شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان عنوان کرد: افزایش ورودی سد اکباتان در پی بارش‌های اخیر

به‌ گزارش انرژی نیوز ، “منصور ستوده” با بیان اینکه در حال حاضر نیز به طور متوسط این ورودی با توجه به بارش‌ها حدود ۵۰۰ لیتر در ثانیه است، خاطرنشان کرد: مصرف آب شرب ما از سد اکباتان در حال حاضر حدود ۶۵۰ لیتر در ثانیه است و امیدواریم با تداوم بارش ها در سد سطح استان و شهر همدان شاهد حجم مناسب سدها باشیم.
وی ادامه داد: هر چند با گذشت زمان این بارش‌ها با برودت هوا ممکن است به برف تبدیل شود، اما برف هم می‌تواند در بالادست سد اکباتان ذخیره شود و ان‌شاالله با ادامه این روند، در بهار ۱۴۰۱ شاهد سیلاب‌های مناسب و ورود آنها به دریاچه سد اکباتان باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با تاکید بر لزوم تداوم صرفه‌جویی‌های مردم در مصرف آب بیان کرد: اقداماتی با کمک شرکت آبفای همدان در راستای تامین آب شرب مردم همدان به انجام رسیده که از جمله آنها می‌توان به اجرای پروژه‌هایی چون طرح آبرسانی اضطراری، اجرای طرح آبرسانی از رودخانه‌های همدان مانند عباس آباد، اجرای پروژه در دره مرادبیگ، اجاره چاه های کشاورزی و غیره اشاره کرد.
ستوده با بیان این موضوع، به تشریح وضعیت سدهای استان همدان نیز پرداخت و گفت: حجم فعلی سد اکباتان برابر ۳٫۲۵ ميليون متر مکعب و درصد پر بودن آن برابر ۱۰ درصد است.
وی با بیان اینکه ورودی این سد برابر ۰٫۸۱ متر مکعب در ثانيه است، خاطرنشان کرد: حجم فعلی سد آبشینه نیز برابر  ۰٫۹ ميليون متر مکعب درصد پر بودن آن برابر ۱۷ درصد است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان در پایان، با اشاره به اینکه حجم سد شيرين سو برابر ۱٫۲ ميليون متر مکعب و درصد پر بودن آن برابر ۲۸ درصد است، ادامه داد: حجم سد کلان نیز برابر ۳۸٫۲ ميليون متر مکعب و درصد پر بودن ۸۵ درصد و حجم فعلی سد سرابی برابر ۲٫۸ ميليون متر مکعب و ۳۱ درصد آن پر است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)