به گزارش آژانس انرژی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سیما سادات لاری صبح روز دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استانداری مازندران  با بیان این که شاهکاری بود که مازندران وارد پیک سوم نشد، بیان کرد: از نقاط قوت مبارزه با کرونا در مازندران، مشارکت همگانی است.

لاری هدف از اجرای طرح شهید سلیمانی را مشارکت دادن گسترده و فراگیر مردم در مقابله با کرونا و مطالبه گری جامعه دانست و افزود: شناسایی، ایزولاسیون و قرنطینه کردن بیماران از جمله اهداف اصلی این طرح است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که هرچه مردم بیشتر در کنار وزارت بهداشت و نیروهای عمل کننده باشند، توفیق بیشتر و سریع‌تر حاصل می‌شود، اظهار کرد: روند مقابله با کرونا با دستور مقام معظم رهبری و ایجاد قرارگاه، متحول شده است.

این مسؤول با بیان اینکه نظارت ما اکنون در کشور بر اجرای طرح های مقابله با کرونا سه برابر شده است، افزود: مازندران در زمینه نظارت بر اجرای طرح‌های مقابله با کرونا بسیار خوب برنامه‌ریزی کرده و در طول روند مقابله با کرونا در اجرای برنامه‌ها پیشرو بوده است.

سادات‌لاری با بیان اینکه هر چه افراد مثبت زودتر شناسایی و جدا شوند؛ روند درمان پیشرفت بهتری خواهد داشت، تصریح کرد: مردم باید نسبت به اهمیت و ضرورت طرح شهید سلیمانی اقناع شوند،  لذا صدا و سیما می‌تواند با برنامه‌های آگاهی‌بخش، اعتماد مردم را به این طرح به‌عنوان یک طرح کارآمد و نجات بخش جلب کند.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی کشور از رایزنی با هندوستان، روسیه و چین برای خرید واکسن ویروس کرونا خبر داد و اعلام کرد: به دلیل تحریم آمریکا، مبادلات ارزی برای خرید این واکسن‌ها و حتی واریز حق مشارکت ایران در کواکس نیز با مشکل مواجه است.

سادات‌لاری افزود: دریافت واکسن از کواکس (یک برنامه جهانی واکسن کرونا با هدایت سازمان بهداشت جهانی) که حدود ۱۸۶ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی عضو آن هستند نیز در دستور کار است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان با وجود مشکلات پیشرو برای مبادلات ارزی جهت خرید واکسن، با همکاری برخی دستگاه‌ها پیگیری‌های خود را ادامه خواهد داد و در روزهای اخیر گزارش‌های امیدوار کننده‌ای برای به نتیجه رسیدن رایزنی‌ها جهت خرید واکسن داده شد.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفت: به هر حال وزارت بهداشت مصوبه قانونی و منابع ارزی مورد نیاز را برای خرید واکسن کرونا در اختیار دارد، ولی به دلیل تحریم تبادل ارزی این خرید تاکنون به تاخیر افتاده است.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره تلاش شرکت‌های ایرانی برای دست یافتن به واکسن کرونا افزود: هم‌اکنون چهار شرکت داخلی برای تولید واکسن ایرانی کرونا فعال هستند که تولیدات یک شرکت مرحله آزمایش بالینی واکسن خود را اوایل دی ماه سال جاری شروع می‌کند.

وی اضافه کرد: در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش بالینی واکسن ایرانی، پیش‌بینی می‌شود که اوایل تیرماه سال آینده ( تابستان ۱۴۰۰ ) روی افراد مشمول که گروه‌های با ریسک بالاست، استفاده شود.

سادات‌لاری افزود: براساس برنامه‌ریزی در صورت خرید واکسن و حتی تولید داخلی آن، واکسن در مرحله نخست روی حدود ۲۰ درصد از جمعیت ایرانی انجام می شود که اولویت با گروههای پرخطر و سایر افرادی که در معرض خطر بالایی از ابتلا به ویروس قرار دارند خواهد بود.

وی همچنین تاکید کرد: در شرایط فعلی که تاکنون واکسن داخلی و یا حتی خرید خارجی آن به نتیجه نرسید، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت‌ها در دستور کار ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا قرار دارد و اجرای برخی محدویت ها از جمله طرح شهید سلیمانی نیز برای کنترل بیماری کووید-۱۹ در حال اجرا است.

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان  و آموزش پزشکی گفت: حال حاضر روزانه به طور میانگین ۵۰ هزار تست کرونا در مراکز دولتی و خصوصی سراسر کشور انجام می شود و بزودی آمار تست کرونا رپید (تست سریع) کشور نیز به ۱۰۰ هزار نفر می‌رسد.

سادات‌لاری میانگین هزینه تست کرونا اعم از پی سی آر ( PCR) را با احتساب دفترچه شرکت‌های بیمه‌ای در مراکز دولتی و غیردولتی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای هر نفر اعلام کرد و افزود: تست سریع کرونا در تمام  دانشگاههای علوم پزشکی کشور توزیع شد و با تکمیل مراحل آموزشی چگونگی تست‌گیری به مجریان، این برنامه در سطح استان ها با سرعت بیشتری اجرایی خواهد شد.

وی در مورد طرح تردد با کارت ملی در اماکن عمومی در سطح کشور نیز گفت: براساس این طرح تمام افراد باید برای حضور در اماکن عمومی و سفرها کارت ملی به همراه داشته باشند و با نهادینه شدن این طرح امکان بازگشایی اماکن متبرکه نیز می‌تواند در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر بهداشت و درمان  هدف از اجرای این طرح را کنترل هوشمند افرادی عنوان کرد که تست ابتلا به ویروس کرونا آنها مثبت اعلام شد و نیازمند رصد و پایش هستند تا زنجیره انتقال قطع شود.

به گزارش فارس، سیماسادات لاری با هدف بررسی وضعیت کرونا به استان مازندران سفر کرد، نشست با رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل و شرکت در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا از مهم‌ترین برنامه‌های سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان مازندران بود.