به گزارش انرژی نیوز ، بزرگترین سامانه تامین آب شرب تاریخ وزارت نیرو ۱۱ شهریور سال‌جاری با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو در خوزستان افتتاح شد، پروژه بزرگی که در مدت زمان ۱۰ ماه اجرا شد و بر اساس آن ساکنان ۲۶ شهر از جمله شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، بستان و ۱۶۰۰ روستا، از آب شرب با كيفيت، كافي و پایدار بهره‌مند شدند.
“عبدالصاحب ارجمند” در گفت‌وگو با خبرنگار پاون، با اشاره به اقدامات برق‌رسانی برای این پروژه اظهار کرد: پست ۲۳۰ کیلوولت سبزآب به ارزش سرمایه‌گذاری ۳۱۰۰ میلیارد ریال شامل چهار دستگاه به ظرفیت ۳۵۰ آمپر و ۲۹ فیدر ورودی و خروجی یکی از پروژه‌ها برای راه‌اندازی پروژه عظیم آبرسانی غدیر بود.
وی افزود: دومین پروژه برقی، احداث فیدرهای خروجی ۳۳ کیلوولت تامین کننده طرح آبرسانی غدیر از محل کلید‌خانه پست سبزآب به صورت کابل ۳۳ کیلوولت زیرزمینی به طول ۳۵۰ متر بود که اجرا شد.
به گفته مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق وزارت نیرو، برای برق‌دار شدن طرح آبرسانی غدیر حدود ۱۶ کیلومتر خط هوایی دومداره ۳۳ کیلوولت با هادی هاینا و بیش از ۳۳۰ پایه  ۳۳ کیلوولت احداث شده است.
ارجمند در پایان خاطرنشان کرد: با اقدامات انجام شده تامین برق ۱۲ دستگاه پمپ طرح آبرسانی غدیر هرکدام به ظرفیت ۱٫۲۵ مگاوات امکانپذیر است.
بر اساس​ این گزارش، طرح انتقال آب غدیر خوزستان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه است که از آذرماه ۸۷ از منابع آب سدکرخه کلید خورد، اما به منظور بهره‌مندی جمعیت بیشتری از مردم استان و تامین آب با کیفیت‌تر، منابع آب سد دز نیز به آن اضافه شد./پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)