به گزارش انرزی نیوز ، “محمود کمانی” در نشست خبری حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدید‌پذیر و بهره‌وری انرژی ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران، اظهار کرد: برای اقتصادی کردن نیروگاه‌های زیست توده و توسعه آن‌ها، لازم است قیمت انرژی اصلاح شود.
به گفته وی، با توجه به محدودیت منابع مالی وزارت نیرو و شرایط فعلی این امر امکان پذیر نیست.
معاون وزیر نیرو با اشاره به تولید ۵۰ تا۶۰ هزار تن زباله در کشور خاطرنشان کرد: حمایت از نیروگاه‌های زیست توده می‌تواند گامی مهم در ساماندهی وضعیت زباله باشد.
کمانی از آمادگی وزارت نیرو برای احداث نیروگاه‌های زیست توده مطابق با وظیفه خود خبر داد و گفت: شهرداری‌ها و سازمان حفاظت از محیط زیست هم باید در این باره به وظایف خود عمل کنند.
کمانی همچنین با اشاره به برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی اضافه کرد: بیش از یکصد شرکت در زمینه‌های مختلف زنجیره تجدیدپذیر در این نمایشگاه حضور دارند.
وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را ارائه جدیدترین دستاوردهای تجدیدپذیر برشمرد و گفت: این نمایشگاه توانایی‌های موجود را به نمایش گذاشته است.
معاون وزیر نیرو نیروگاه‌های تجدیدپذیر را شامل خورشیدی، بادی، زیست توده، زمین گرمایی و غیره دانست و افزود: باید بتوانیم از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
کمانی گفت: توسعه فناوری‌های تجدید‌پذیر سبب شده هزینه احداث این نوع نیروگاه‌ها کاهش یابد که شرکت‌ها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.
وی ادامه داد: در جهان و در ۱۵ سال گذشته ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر ۲۰ درصد بود و در دوسال گذشته این میزان به ۷۰ درصد افزایش رسیده که نشانگر اهمیت بالای استفاده از این نوع انرژی است.
رئیس ساتبا ادامه داد: در کشور بیش از این امکان استفاده از انرژی‌های فسیلی وجود ندارد، بر همین اساس باید به سمت افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت کنیم.
کمانی به برنامه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در دولت سیزدهم اشاره و خاطرنشان کرد: این برنامه در چند سرفصل دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: اواخر سال گذشته مجوز ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر از شورای اقتصاد اخذ شد و اقدام‌های لازم در همین راستا صورت گرفت.
معاون وزیر نیرو گفت: ماه گذشته مناقصه این ۴۰۰۰ مگاوات برای ۱۴۳۲ مگاوات در مرحله نخست برگزار شد و پیشنهاد‌های زیادی وصول شد که درحال عقد قرارداد هستند.
کمانی افزود: مرحله دوم مناقصه نیز با ۲۶۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر به زودی برگزار خواهد شد و از سرمایه‌گذاران برای حضور در این مرحله دعوت می‌شود.
وی ادامه داد: برنامه احداث ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی به دبیرخانه شورای اقتصاد داده شده که به زودی مصوب خواهد شد.
کمانی با بیان اینکه برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات برق از نیروگاه تجدیدپذیر در دو پروژه قابل اجرا است، گفت: ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید و ۱۰ هزار مگاوات از مسیر بهینه سازی است که برای این اهداف مباحث علمی و فناوری اهمیت دارد.
وی افزود: در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر پتانسیل احداث ۱۰۰ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی و ۴۰ هزار مگاوات نیروگاه بادی را داریم.
معاون وزیر نیرو با اشاره به برنامه‌های احداث نیروگاه توسط صنایع گفت: به صنایع با مصرف انرژی بالا بخصوص صنایع معدنی مجوز تولید برق خودتامین می‌دهیم و قرارداد آن منعقد می‌شود، معادل برقی را که به شبکه تحویل می‌دهند ما در کارخانه در اختیارشان قرار می‌دهیم، ضمن اینکه تعهد ما این است به هیچ وجه برقشان قطع نشود. برای ضمانت آن نیز قرارداد سه گانه با ساتبا، توانیر و صنایع به امضا می‌رسد. تاکنون ۴۰۰۰ مگاوات درخواست داشتیم که برای ۲۰۰۰ مگاوات پروانه صادر شده است.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر به برنامه احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس در پشت بام منازل اشاره کرد و ابراز داشت: در این طرح برنامه‌های حمایتی را داریم که طی تفاهم‌نامه پنج جانبه بین بهزیستی، کمیته امداد، بسیج و وزارت نیرو در سال اول، ۱۱۰ واحد پنج کیلوواتی احداث که منابع آن از طریق وام‌های کم بهره و منابع در اختیار نهادها تامین می‌شود و از طریق خرید برق از سوی وزارت نیرو و ساتبا وام بازپرداخت شده و بعد از تسویه درآمد خرید برق به خانوارها تعلق می‌گیرد.
کمانی با اشاره به برنامه‌های حوزه بهره‌وری تصریح کرد: در این خصوص کاهش مصرف ۱۰ هزار مگاواتی برنامه‌ریزی شده، در حوزه سیستم سرمایشی مصرف بهینه در ۲۰ میلیون کولر آبی را در دستور کار داریم.
وی افزود: سالانه ۱.۵ تا دو میلیون‌ موتور جدید تولید می‌شود که راندمان پایینی دارند که با تعویض آنها امکان بالا بردن راندمان و صرفه جویی ۵۰ درصدی را خواهیم داشت بدون اینکه به جامعه خدشه‌ای وارد شود.
وی ادامه داد: استاندارد اجباری برای کولرهای کم مصرف و پربازده ابلاغ شده است و جلساتی نیز با کولرسازان داشته‌ایم. همچنین جایگزینی یک میلیون کولر گازی فرسوده در دستورکار است.
معاون وزیر نیرو با بیان اینکه بهینه‌سازی روشنایی معابر هم در برنامه بهینه‌سازی قرار گرفته است، یادآور شد: بر این مبنا شرکت‌هایی که علاقه‌مند هستند، می‌توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند. محل بازگشت سرمایه و سود نیز از طریق اوراق است که در بازار انرژی می‌فروشند.
کمانی با بیان اینکه در دو استان یزد و کردستان برای جذب سرمایه گذار فراخوان داده‌ایم، عنوان کرد: در استان یزد در مرحله آغاز به کار است، همچنین اصلاح لوازم خانگی و آسانسور هم موارد دیگری هستند که به بهینه سازی مصرف و تحقق ۱۰ هزار مگاوات کمک خواهد کرد.
وی درباره مقایسه ایران با دیگر کشورها از جمله برنامه‌های گسترده عربستان و کشور آلمان با وجود پتانسیل کم انرژی خورشیدی گفت: واقعیت این است که ما تنها یک درصد ظرفیت نیروگاهی را از تجدیدپذیرها داریم. در ترکیه ۲۰ هزار مگاوات تولید برق از تجدیدپذیر است، در عربستان وضعیت مطلوب نیست اما برنامه‌های گسترده‌ای دارد. امارات ۴۰۰۰ مگاوات نیروگاه منصوبه تجدیدپذیر و آلمان ۵۵ درصد ظرفیت تجدیدپذیر دارد.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با تاکید بر اینکه دلیل عدم پیشرفت ایران در این حوزه، قیمت انرژی فسیلی است، اظهار داشت: وقتی گاز را با نرخ ۱۰ تومان به نیروگاه‌های فسیلی می‌دهیم و برق را کیلوواتی ۱۰۰ تومان می‌فروشیم، انرژی تجدیدپذیر توسعه نمی‌یابد، در حالی که در کشوری مثل آلمان قبل از بحران اوکراین قیمت برق ۲۵ سنت بوده است.
کمانی افزود: در هر حال دلیل عمده عقب ماندن ایران قیمت برق است که باید سریعتر به سمت تجدیدپذیرها حرکت کنیم.
رییس ساتبا گفت: برنامه احداث ٥٠٠ مگاوات نیروگاه را در دستور کار داشتیم، ١٢٠ مگاوات به انتها رسید و امیدواریم ظرف سه ماه آینده ٥٠٠ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر وارد مدار شود.
کمانی در پایان درباره تامین اعتبار پروژه‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: قرار بود از محل تبصره ۱۲ قانون رفع موانع تولید ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شود که هیچ رقمی تاکنون تخصیص داده نشده است و تنها پنج دوازدهم این رقم از سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)