به گزارش انرژی نیوز ، رضا محمدی در نخستین نشست تخصصی روش‌های تأمین مالی انرژی‌های تجدیدپذیر در محل دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی افزود: در روش ریال مانایی تسهیلات پرداختی کاملاً ریالی است، اما محاسبات آن ارزی صورت می‌گیرد.
وی افزود: این روش راهکار مناسبی است تا فعالان انرژی‌های تجدید پذیر بتوانند نیازمانی خود را تأمین کرده و در بازپرداخت با مشکل روبرو نشوند.
مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی خاطرنشان کرد: روش‌های قبلی تأمین مالی صندوق مشکلاتی برای دارندگان نیروگاه‌ها به همراه داشت بنابراین ریال مانایی رونمایی شد.
محمدی گفت: صندوق توسعه ملی از بدو تأسیس تاکنون برای ۴۲ طرح نیروگاهی ۴.۶ میلیارد دلار تأمین مالی کرده است.
وی ادامه داد: تاکنون از این مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار پرداخت شده است.
مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی افزود: از محل تأمین مالی انجام شده ۷ هزار و ۲۰۰مگاوات به سرانجام رسیده است.
محمدی گفت: ۳۰ طرح هم با بیش از ۳هزار مگاوات توان به بهره‌برداری رسیده است که تنها ۴ طرح آن در بخش انرژی‌های تجدید پذیر بوده است.
مدیر قراردادها، پیگیری مطالبات و نظارت بر مصرف صندوق توسعه ملی دادن تسهیلات ارزی به نیروگاه‌ها را طرحی شکست خورده ارزیابی کرد و گفت: روش ریال مانایی ایرادهای تسهیلات ارزی را ندارد و برای فعالان نیروگاهی مناسب‌تر است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)