به گزارش انرژی نیوز ، “سید زمان حسینی”در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای مبادله تفاهم‌نامه در ۱۹ مهر ۱۴۰۰ میان وزارت نیرو و وزارت صمت، نخستین واحد گازی نیروگاه‌های خود تامین صنایع معدنی در نیروگاه شهید باکری سمنان تابستان ۱۴۰۱ راه‌اندازی و با شبکه سنکرون شد و پیش‌بینی می‌شود دومین واحد گازی با تلاش شبانه‌روزی در آذرماه سال جاری راه‌اندازی و وارد شبکه سراسری شود.
مجری طرح احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع ادامه داد: بر این اساس، نخستین واحد گازی این نیروگاه بعد از عقد قرارداد با توجه به نیاز مبرم شبکه و فراهم بودن زیرساخت‌ها در مدت پنج ماه با رکورد زمانی جدید نصب و راه‌اندازی شد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به استقبال صنایع معدنی تاکنون برای احداث نیروگاه‌های خود تامین برای این صنایع، تعداد متقاضیان از ۱۴ ساختگاه مندرج در تفاهم‌نامه به ۲۸ ساختگاه به میزان ۱۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات به صورت سیکل ترکیبی افزایش یافته است.
حسینی با بیان اینکه بر این اساس دوره پیشبرد ۲۸ ساختگاه به ۴۵ درصد رسیده، اضافه کرد: با پیگیری و فعالیت‌های خستگی ناپذیر دست‌اندرکاران در مدت کوتاهی هفت ساختگاه به ظرفیت ۵۰۰۰ مگاوات وارد ‌فاز اجرایی شده‌ است.
مجری طرح احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه توسط صنایع در پایان یادآور شد: تاکنون بر اساس آخرین وضعیت عملکرد پروژه‌ها پیش‌بینی می‌شود تا پایان شش ماهه اول سال ۱۴۰۴ حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه‌های صنایع معدنی وارد مدار شوند که ۲۵۰۰ مگاوات از این ظرفیت به نیروگاه‌های تجدیدپذیر اختصاص یافته است.