به گزارش انرژی نیوز  به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر روز دوشنبه در نشستی خبری به مناسبت اولین سالروز آغاز فعالیت دولت مردمی و مصادف با هفته دولت، با گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی به ویژه شهدای دولت و نیز حاج قاسم سلیمانی، به مشکلات قطعی برق در ابتدای شروع بکار دولت اشاره کرد و گفت: شاهد بودیم در اثر قطعی برق در زمان تحویل دولت بسیاری از دستگاه‌ها، یخچال‌ها و تجهیزات در کارگاه‌ها می‌سوخت اما به لطف خداوند متعال دیگر قطعی برق نداشتیم.
رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم در صنعت برق که در ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، اظهار داشت: ۶ هزار مگاوات برق تولید و به شبکه اضافه شد. کارهای زیادی باید در گذشته برای زیرساخت‌های افزایش تولید برق انجام می‌شد که متاسفانه انجام نشده است. وقت آن نبود که به این موضوع بپردازیم که چرا این اقدامات انجام نشده است، بلکه زمان آن بود که کارها باید انجام می‌شد.
رئیسی با تشریح اقدامات دولت برای جلوگیری از قطع گاز در مناطق مختلف کشور، افزود: در استان‌های شمالی کشور، خراسان شمالی، مازندران، بخشی از خراسان رضوی و بخش‌هایی از کشور قطعی گاز داشتیم، اما امسال با کشورهایی که سال‌ها ارتباطی با آن‌ها وجود نداشت سوآپ گازی برقرار و گاز مورد نیاز مناطق مختلف کشور تأمین شد و شاهد هیچ قطعی گازی در کشور نبودیم. در حوزه تامین انرژی و گاز همکاری با کشورهای همجوار را آغاز کردیم.
رئیس جمهور با اشاره به تلاش‌های دولت برای حل مشکل کم آبی در برخی مناطق کشور، تصریح کرد: سال گذشته و در آغاز بکار دولت اولین سفر را به خوزستان رفتم. در خوزستان مسئولان مشکل استان را کم آبی معرفی کردند.
آیت الله رئیسی گفت: مسئولان آب و فاضلاب استان گفتند یک برنامه ۴ ساله برای حل مشکل مناطق کم آب در استان داریم. گفتم امکان ندارد ۴ سال صبر کرد باید در یک سال پروژه به اتمام برسد. بحمدالله امروز خبرهایی که می‌شنویم حاکی از این است که آبرسانی در اهواز در سال جاری و ظرف چند روز آینده به سامان می‌رسد.
رئیسی حل مشکل کم آبی در مناطقی چون یزد و اصفهان را از برنامه‌های دولت برشمرد و به علل این مشکل همچون کاهش نزولات آسمانی و نوع مدیریت آن اشاره کرد و اظهار داشت: در دولت مسئله مدیریت آب را در اولویت گذاشتیم. دولت برای حل این مشکل برنامه‌های کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت دارد. نحوه تامین آب شرب، کشاورزی و صنعتی باید با هم کاملاً متفاوت باشد. چرا باید در صنعت از آب شرب استفاده شود درحالی که می‌توان در این حوزه از پساب استفاده کرد. همچنین تنش‌های آبی در استان‌های مختلف شناسایی و پیگیری شده است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)