به گزارش انرژی نیوز ، درحالی که متوسط افزایش سالانه ظرفیت نیروگاهی کشور در هشت‌سال فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲ هزار و ۶۷ مگاوات و بیشترین میزان افزایش ظرفیت نیروگاهی طی یک‌سال، ۴ هزار و ۹۳۰ مگاوات مربوط به سال ۱۳۸۹ بود، در دولت سیزدهم مقرر شد با انجام برنامه‌های فشرده و منظم، ظرفیت نیروگاهی کشور به‌میزان ۶۰۰۰ مگاوات در سال نخست فعالیت دولت افزایش یابد.
 

از برنامه افزایش ۶۰۰۰مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور، ۴ هزار و ۴۴۸ مگاوات در بخش به مدار بهره‌برداری وارد شدن واحدهای جدید نیروگاه‌های حرارتی در اقصی نقاط کشور بود (۴ هزار و ۲۶۵ مگاوات واحدهای جدید حرارتی به‌علاوه ۱۸۳ مگاوات اولین واحد تفاهم‌نامه وزارت نیرو و صمت) که تا امروز از این برنامه با افزایش ۳ هزار و ۲۷ مگاواتی، حدود ۶۸ درصد برنامه محقق شده است.
 

همچنین یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات از برنامه ۶۰۰۰مگاواتی مربوط به ارتقای توان واحدهای نیروگاهی حرارتی موجود است که از این برنامه تا امروز با افزایش ۹۳۵مگاواتی از محل ارتقای توان عملی واحدهای گازی و سیکل ترکیبی و همچنین افزایش ۱۰۰مگاواتی از محل رفع محدودیت نیروگاه‌های بخاری موجود، حدود ۹۳ درصد محقق شده است.

بخشی از این برنامه ۶۰۰۰مگاواتی نیز مربوط به افزایش ۵۰۱مگاواتی ظرفیت تولید برق در نیروگاه‌های تجدیدپذیر بوده که از این برنامه با افزایش ۸۲مگاواتی ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در یک سال گذشته، تنها حدود ۱۶ درصد محقق شده است.

با وجود آنکه از برنامه افزایش ۶۰۰۰مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور در سال نخست فعالیت دولت مردمی، تا امروز حدود ۴۲۰۰ مگاوات به بهره‌برداری رسیده است، همین آمار محقق‌شده نیز دو برابر آمار متوسط سالانه افزایش ظرفیت تولید برق کشور در هشت سال فعالیت دولت تدبیر و امید است.

البته علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو، در نشست اخیر خود با خبرنگاران با تأیید بهره‌برداری از حدود ۴۲۰۰ مگاوات از برنامه ۶۰۰۰مگاواتی افزایش ظرفیت تولید برق در یک‌سال نخست فعالیت دولت، اعلام کرد که در آینده‌ای نزدیک ۱۸۰۰ مگاوات از ظرفیت باقی‌مانده این برنامه نیز تکمیل می‌شود و وارد مدار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم