به گزارش انرژی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، آمارهای بورس انرژی اروپا نشان می‌دهد که قیمت برق در سطح اتحادیه اروپا افزایش چشمگیری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به ثبت رسانده و دلیل آن هم کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا و متعاقبا افزایش قیمت این حامل انرژی در بازار قاره سبز بوده است.
قیمت هر مگاوات ساعت برق در آلمان به ۴۹۰٫۷۹ یورو معادل ۴۹۷ دلار رسیده و این در حالی است که در ماه ژوئن به طور متوسط ۲۱۸ یورو بود و درواقع بیش از دو برابر شده است.
به گزارش بلومبرگ قیمت‌های کنونی نسبت به سال گذشته همین موقع ۶ برابر شده است. به طور کلی بازار انرژی اروپا تحت تأثیر نگرانی‌ها نسبت به توانایی‌ نیروگاه‌های این کشور در تامین برق کافی در زمستان در سایه کمبود گاز قرار دارد.
از ابتدای سال جاری تا کنون قیمت گاز در اروپا ۴ برابر شده و دلیل آن هم مسائل فنی و کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا ناشی از تحریم‌های غرب علیه این کشور بوده است.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تلاش هستند تا در تامین گاز خود به سمت دیگر کشورها رفته و از نروژ، الجزایر و آذربایجان هم گاز بیشتری وارد کنند. با این حال اما بر اساس گفته جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اروپایی، این اتحادیه در حال رسیدن به سقف توانایی واردات گاز بیشتر از منابع غیر روسی است.
فرانسه در تلاش است تا برق بیشتری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از منابع هسته‌ای تولید کند و دیگر کشورهای اروپایی هم در حال روشن کردن نیروگاه‌های ذغال‌سنگ‌سوز خود هستند. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فابیان ‌رونینگن، کارشناس موسسه ریستاد انرژی، می‌گوید: هیچ نشانه‌ای نسبت به فروکش کردن این روند افزایش قیمت وجود ندارد؛ چراکه ظرفیت تولید برق بیشتر هسته‌ای، آبی و ذغال‌سنگی آنقدری نیست که بتوان تبعات کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خنثی کرد.
وی گفت: در صورتی که واردات گاز اروپا از روسیه افزایش نیابد، قیمت گاز به عنوان منبع اصلی تامین برق به افزایش خود تا فصل زمستان به همین منوال ادامه خواهد داد.