به گزارش انرژی نیوز ، سیدمحمد سمن‌بوی، عضو هیات مدیره یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به اینکه دستگاه بازیافت بخار انبارهای نفت به مسائل زیست محیطی کمک بسزایی می‌کند، گفت: هدر روی انرژی در اثر تبخیر در مراحل مختلف ذخیره‌سازی، انتقال و توزیع فرآورده‌های نفتی، علاوه بر خسارت‌های هنگفت مالی، دارای اثرات مخرب زیست ‌محیطی است.

وی ادامه داد: از این رو در راستای جلوگیری از این آسیب‌ها، دستگاه بازیافت بخارات انبارهای نفت طراحی و ساخته شد. بخشی از فرآورده‌های نفتی در هنگام حمل و تخلیه در جایگاه‌های سوخت و همچنین در هنگام انبار تبخیر می‌شوند که این مساله ضمن هدر رفت فرآورده نفتی باعث وارد شدن زیان مالی به جایگاه‌داران و کشور می‌شود.

سمن‌بوی با بیان اینکه این دستگاه در ایستگاه‌های سوخت‌رسانی  و انبارها نصب می‌شود، اظهار کرد: این محصول یک سیستم تبریدی جذبی است که در دماهای خیلی پایین میعان عمل می‌کند و قادر است بخارات را به بنزین تبدیل کند و نبود آن باعث صدمات و ایجاد بیماری می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان توضیح داد: امروز حمایت‌های لازم در داخل کشور از سوی دستگاه‌ها انجام نمی‌شود و شرکت‌های مربوط به منابع نفتی با وجود این‌که دستگاه بازیافت بخارات انبارهای نفت ایران‌ساخت وجود دارد و یک چهارم نمونه‌های خارجی قیمت دارد، اقدام به تهیه نمونه‌های خارجی می‌کنند و کمکی به توسعه تولید در کشور نمی‌کنند./ایلنا