به گزارش انرژی نیوز ، آرش کردی در نشست ویدیو کنفرانس با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق، ماهیت کار صنعت برق را خدمت رسانی مناسب و بی وقفه به مردم عنوان کرد که خدمتی بی بدیل محسوب می‌شود.

آرش کردی با اشاره به مراتب قدردانی و تشکر وزیر نیرو از تلاشگران صنعت برق کشور، رضایت نسبی مردم و مسوولان از جمله تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عملکرد مناسب صنعت برق در ایام پرباری شبکه را یک سرمایه ارزشمند و مایه افتخار صنعت برق دانست و ابراز امیدواری کرد صنعت برق با ثبت یک رکورد مناسب، پیک تابستان امسال را با موفقیت پشت سر بگذارد.

مدیرعامل توانیر تلاش‌های شبانه روزی کارکنان صنعت برق در این عرصه را مورد توجه قرار داد و از ایجاد تمرکز در بخش انتقال برق و رصد و پیگیری شرکت‌های برق منطقه‌ای و اقدامات بی نظیر این بخش در سال جاری گفت که با تلاش مضاعف بخش توزیع برق کشور تاکنون بین ۷۵۰۰ تا بیش از ۸ هزار مگاوات از برنامه‌های مدیریت بار و مصرف انرژی را در دوره اوج بار شبکه محقق ساخته است.

وی در عین حال توضیح داد: با توجه به وضعیت دما و احتمال افزایش بار شبکه، همچنان بخش عمده کار باقی است و هرگونه قصور می‌تواند نتایج ارزشمند حاصل شده را به تلخی بدل کند و لذا باید روند اقدامات تا آخر کار تداوم داشته باشد.

مدیرعامل توانیر تجارب کسب شده مدیریت مصرف در پیک امسال را نیازمند تحلیل نقاط قوت و نقاط قابل بهبود و تدوین نقشه راه جامع برای سال‌های آتی عنوان کرد وی قیمت برق را به عنوان یک ابزار اقتصادی و ستون اصلی مدیریت مصرف برق در سایر کشور‌ها ذکر کرد که به دلیل بی بهره بودن صنعت برق کشور از این ابزار و ارزان بودن انرژی، برنامه‌های مدیریت مصرف برق در کشور به سختی اجرا می‌شود و این موضوع اهمیت دستاورد‌های صنعت برق در این بخش را دوچندان ساخته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر نیز در این نشست با قدردانی از تلاشگران بخش توزیع، آمادگی صنعت برق برای رویارویی با موج گرما در روز‌های پایانی هفته و لزوم تداوم اجرای برنامه‌های مدیریت بار و مصرف انرژی را مورد تاکید قرار داد.

پیرپیران با اشاره به عملکرد خوب شرکت‌های توزیع در حوزه مصارف روشنایی، تکمیل ظرفیت‌ها در این حوزه را مورد تاکید قرار داد و بهبود مصارف روشنایی به ویژه در کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی و مراکز مذهبی مانند مساجد و امامزاده‌ها را مستلزم تهیه دستورالعمل دانست و خواستار بررسی راهکار‌های تعدیل انرژی در حوزه‌های مختلف مصرف از سوی کمیته‌های بهره وری انرژی و کاهش تلفات شد.

در ادامه این نشست که با رصد موردی منحنی مصرف برق ادارات پر مصرف استان‌ها از سوی معاون هماهنگی توزیع توانیر و ارایه توضیحات شرکت‌های توزیع همچنین ارایه عملکرد مدیریت مصرف شرکت‌های توزیع در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، عمومی، اداری و … و توضیحات مدقق مدیرکل هوشمندسازی و فن آوری‌های نوین توانیر همراه بود، مدیریت بار صنعتی و موضوع ساختار ارزیابی عملکرد شرکت‌های توزیع از سوی صادقی مدیرکل مهندسی و راهبری شبکه توزیع توانیر تشریح شد وی در خصوص رتبه بندی شرکت‌های توزیع به لحاظ بهره گیری از مولد‌های ادارات از تحقق بیش از ۶۰۰ مگاوات ظرفیت مولد‌ها برای نخستین بار در پیک امسال خبر داد که ۱۵۰ مگاوات نسبت به گذشته افزایش داشته است.

این نشست با ارایه یاقوتی مدیرکل مدیریت انرژی و برنامه ریزی امور مشتریان توانیر پیرامون ارزیابی عملکرد مدیریت بار در بخش خانگی همراه بود، یاقوتی ۴۰ درصد مشترکان برق خانگی را مشمول پاداش مدیریت مصرف طرح ۱=۵ ذکر کرد که در مجموع بیش از ۴۰ درصد مشترکان شرکت‌های توزیع مشمول پاداش رعایت الگو و کاهش مصرف نسبت به دوره مشابه سال قبل شدند.

وی مجموع پاداش تخصیص یافته بابت صرفه جویی را حدود ۲۵۰ میلیارد تومان و بیشترین سهم را مربوط به مناطق جنوبی کشور ذکر کرد و با اشاره به کاهش ۴.۵ درصدی مصارف خانگی، مجموع مصرف کاهش یافته این بخش را ۵۰۰ گیگاواتساعت برشمرد./برق نیوز