به گزارش انرژی نیوز ، در نشست پارلمان اروپا در مجموع ۳۲۸ نماینده موافق، راه را برای تصویب پیشنهاد کمیسیون اروپا هموار کردند، در حالی که ۲۷۸ نماینده مخالف و ۳۳ نفر نیز در این نشست غایب بودند. بدین ترتیب، سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای که دی‌اکسید کربن تولید نمی‌کنند و نیروگاه‌های گازی برای تولید برق در چارچوب تلاش برای تحقق اهداف توسعه پایدار طبقه‌بندی می‌شود، مشروط بر این که از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها استفاده شود و شرایط را برای تعطیلی نیروگاه‌های آلاینده زغال‌سنگی فراهم کند.

کمیسیون اروپا معتقد است که با تصویب این پیشنهاد از سوی پارلمان اروپا، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این نوع از پروژه‌های تولید برق افزایش پیدا می‌کند و راه را برای تحقق هدف تعیین شده برای سال ۲۰۵۰ که اروپای بدون تولید گاز‌های کربنی را تصویر می‌کند، همواره خواهد کرد.

پیشنهاد کمیسیون اروپا برای رسمیت شناختن انرژی گاز و هسته‌ای به عنوان ابزار مبارزه با تغییرات آب و هوایی، طی ۵ ماهی که از طرح اولیه آن می‌گذرد، با انتقاد سازمان‌های محیط زیستی و سیاستمداران طرفدار آن‌ها مواجه بوده است. آن‌ها کمیسیون اروپا را به تلاش برای سوء استفاده از اقبال عمومی برای توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر متهم کرده‌اند.

منتقدان این پیشنهاد تظاهراتی را سازماندهی کردند و با حضور در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در استراسبورگِ فرانسه تلاش نمودند تا پیش از برگزاری جلسه رای‌گیری از طریق رایزنی‌های چهره به چهره، مانع از تصویب پیشنهاد کمیسیون اروپا شوند.

درمقابل، کمیسیون اروپا معتقد است که انرژی‌های تجدیدپذیر به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای فزاینده برق باشند و به همین دلیل، در یک دوره انتقالی همچنان نیاز به تشویق سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پایدارتر و قابل کنترل‌تر مانند گاز و هسته‌ای وجود دارد./برق نیوز