به گزارش  انرژی نیوز ، مصطفی رجبی مشهدی افزود: درحال حاضر ۱۱۸ مرکز مجاز استخراج رمز ارز در کشور فعال هستند که این مراکز باید از ابتدای تیرماه دریافت برق خود را از شبکه سراسری قطع کنند. قطع برق مراکز مجاز استخراج رمز ارز از ابتدای تیرماه

وی گفت: مصرف برق کشور در هفته گذشته رکورد ۶۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات را در زمان اوج مصرف ثبت کرد که این رقم قابل توجهی است.

رجبی مشهدی افزود: طبق پیش بینی‌های انجام شده نیاز مصرف در هفته جاری از ۶۳ هزار مگاوات نیز عبور می‌کند که این به معنای محدودیت در تامین برق است.

کم‌ترین محدودیت برق در تابستان، با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: بعد از تابستان سال ۱۴۰۰ وزارت نیرو برنامه مفصلی را برای احداث و تعمیرات نیروگاهی تدوین کرد که بر اساس این برنامه توانستیم تعمیرات نیروگاهی و تعمیرات شبکه‌های برق که معمولا به صورت متعارف تا پایان خرداد به طول می‌انجامد را پایان اردیبهشت‌ماه به اتمام برسانیم و رکوردی را در این زمینه ثبت کنیم.

وی در خصوص تامین برق صنایع در تابستان خاطرنشان کرد: امسال توافق خوبی با وزارت صمت داشتیم که بر اساس آن قرار شد صنایع بزرگ تعطیلات خود را به تابستان و روز‌های اوج مصرف موکول کنند تا از این طریق به ما در امر برق‌رسانی به سایر مشترکان یاری رسانند.

وی ادامه داد: طرح مدیریت مصرف صنایع شامل ۹۲ درصد صنایع نمی‌شود و وضعیت شهرک‌های صنعتی بسیار متفاوت است به طوری که محدودیت شرکت‌های صنعتی تنها یک روز در هفته آن هم با اعلام قبلی است، در صورتی که در سال گذشته محدودیت شرکت‌های صنعتی روزانه انجام می‌شد. در واقع امسال برنامه‌هایی تدوین شده تا واحد‌های صنعتی با کمترین محدودیت به فعالیت خود ادامه دهند.

سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: از دیگر اتفاق خوب امسال در صنعت برق، تدوین طرح‌های تشویقی بسیار خوب در بخش خانگی است که می‌توان گفت امسال طرح‌های تشویقی ۱۰ برابر سال گذشته شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس این طرح به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، ۵۰۰ تومان پاداش تخصیص داده می‌شود، گفت: اگر شهروندی در مناطق عادی کشور مانند تهران و شیراز که منطقه عادی محسوب می‌شود، ۳۰۰ کیلووات ساعتی که میزان مصرف آن مشخص شده را به ۲۵۰ کیلووات ساعت کاهش دهد قبض آن‌ها رایگان می‌شود و با بیش از این میزان صرفه‌جویی تا ۵۰۰ هزار تومان پاداش تعلق می‌گیرد.

رجبی مشهدی در پایان گفت: این هفته روز‌های گرمی را تجربه خواهیم کرد به طوری که دمای هوا در خوزستان به بالا ۵۰ درجه خواهد رسید و لازم است هموطنان با ادامه همکاری خوبی که تاکنون با صنعت برق داشته‌اند، با خاموشی حتی یک چراغ اضافه و عدم استفاده از وسایل پر مصرف برقی در ساعات اوج مصرف (۱۳ تا ۱۷) در تامین برق پایدار همه مشترکان به خصوص مشترکان مناطق گرمسیر به ما یاری رسانند.