به گزارش انرژی نیوز ، “علی اکبر محرابیان” وزیر نیرو که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور به شهرستان بوئین زهرا سفر کرده بود، ضمن جمع‌بندی تصمیمات اتخاذ شده در این سفر یک روزه در جلسه شورای اداری استان قزوین اظهار داشت: میانگین بارش سال آبی گذشته در استان قزوین ۲۵۳ میلی‌متر است اما در سال آبی جاری میزان بارش حدود ۲۲۰ میلی‌متر بوده که این موضوع بیانگر کاهش ۱۲ درصدی بارش‌ها نسبت به شرایط نرمال در استان قزوین است.
وی افزود: میزان مصرف آب در استان ۲ میلیارد متر مکعب است که ۵۰۰ میلیون مترمکعب آن از منابع آب‌های سطحی و یک و نیم میلیارد مترمکعب آن نیز از منابع آب‌های زیرزمینی تامین می‌شود.
محرابیان تصریح کرد: از این میزان مصرف آب در استان حدود ۸۸ درصد آن در حوزه کشاورزی، ۸ درصد در بخش شرب و ۴ درصد نیز در بخش صنعت و خدمات استفاده می‌شود.
وی افزود: ۵ هزار و ۸۰۰ حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، پر و مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز و نصب کنتورهای هوشمند به بهبود سطح سفره‌های آب زیرزمینی کمک شده و از افت آن نیز جلوگیری بعمل می‌آید.
وزیر نیرو با اشاره به طرح‌های مهم در حوزه آب گفت: یکی از این طرح‌ها پروژه ساخت سد مخزنی نهب است که امیدواریم با اعتبار پیش‌بینی شده شاهد تکمیل و بهره‌برداری کامل این سد در سال جاری باشیم.
محرابیان اضافه کرد: شبکه آبیاری سد نهب نیازمند ۴۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار است که بخشی از آن در سال جاری تخصیص داده خواهد شد و این پروژه نیز تا دو سال آینده تکمیل و وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.
وزیر نیرو ادامه داد: برای تکمیل و تسریع در عملیات اجرایی سد بالاخانلو در شهرستان بوئین زهرا ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تأمین شده است و پیمانکار نیز متعهد شده تا دهه فجر این سد را به مرحله آبگیری برساند.
وی همچنین گفت: در اجرای این طرح در صورتی که نیاز به اعتبارات بیشتری باشد آن را از محل اعتبارات متمرکز تامین خواهیم کرد.
وزیر نیرو یادآورد شد: برای آبرسانی از سد بالاخانلو به ۵ شهر و ۳۰ روستای جنوب استان مناقصه تعیین پیمانکار خط انتقال و تصفیه‌خانه طی یک ماه آینده برگزار و پیش‌بینی می‌شود عملیات اجرایی این پروژه نیز دو ساله باشد.
محرابیان بیان کرد: طرح آبرسانی به آبیک از سد طالقان با عنایت و توجه ویژه دولت از سرعت اجرایی و پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و امیدواریم با منابع مالی تزریق شده تا تیرماه این پروژه نیز به بهره‌برداری برسد.
وزیر نیرو در خصوص طرح آبرسانی به ۱۴ شهر و ۱۹۴ روستای استان از سد طالقان نیز عنوان داشت: این طرح جهت اجرا نیازمند ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که در همین راستا مذاکرات خوبی با بخش خصوصی، بانک‌ها و سرمایه‌گذاران انجام شده و مناقصه آن بر اساس ضوابط قانونی تا یک ماه آینده انجام خواهد شد و آورده دولت نیز در این پروژه سهمیه آب و پساب صنعتی در نظر گرفته شده است./پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)