به گزارش انرژی نیوز ، “محمد جوانبخت” در نشست تخصصی بررسی آخرین وضعیت منابع آب و خاک استان اردبیل که با حضور رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اعلام این خبر تصریح کرد: تکمیل پروژه های مرزی همچنان جزو اولویت‌های اصلی وزارت نیرو است و برای تکمیل این پروژه‌ها برنامه‌ریزی لازم به‌عمل آمده است.
وی با تاکید بر ظرفیت‌های بخش آب بودجه ۱۴۰۱  برای تکمیل و بهره‎‌برداری از پروژه‌های نیمه تمام تصریح کرد: هم‌اکنون بالغ بر هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه تمام در بخش آب وزارت نیرو وجود دارد که تکمیل و بهره برداری از این طرح‌ها با بودجه موجود را سخت کرده است.
جوانبخت با بیان اینکه تکمیل پروژه‌های اولویت‌دار جزو سیاست‌های وزارت نیرو در طول سال‌جاری خواهد بود، اظهار کرد: ما بخش قابل توجهی از این طرح‌ها را طبق برنامه‌ریزی امسال و سال آینده تکمیل و به بهره برداری خواهیم رساند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا همچنین با اشاره به آبرسانی به ۱۰ هزار روستا در قالب جهاد آبرسانی، افزود: وزارت نیرو در همین راستا طرح آبرسانی به ۷ هزار روستا را با قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) به امضا رسانده و انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه حل مشکل تنش آبی شهرها نیز از جمله برنامه های جدی وزارت نیرو است، عنوان کرد: برای آبرسانی به شهرها ظرفیت خوبی در بودجه امسال پیش بینی شده که جزو اولویت‌های ما است.
جوانبخت تامین آب شرب را جزو خطوط قرمز وزارت نیرو عنوان کرد و گفت: وزارت نیرو در این راستا گام‌های موثری برداشته که در آینده شاهد به ثمر نشستن آنها خواهیم بود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: متاسفانه مشکل کمبود و بحران آب تا چندسال اخیر تبدیل به باور نشده بود و در حال حاضر این مشکل تبدیل به چالش اساسی کشور شده است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، اصلاح ساختار و رویکرد مدیریتی را از دیگر سیاست‌های وزارت نیرو در دولت جدید عنوان کرد و افزود: مدیریت پیوسته حوضه‌های آبریز برای برون رفت از بخش قابل توجهی از مشکلات در همین راستا عملیاتی شده است.
جوانبخت با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی بارش‌ها در شهرستان‌های شمالی استان اردبیل در سال آبی جاری، گفت: برای جبران این کاستی‌ها ناچاریم برنامه‌های سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب و رعایت الگوی کشت را مدنظر قرار دهیم./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)