به گزارش انرژی نیوز به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست صحن علنی  (دوشنبه ۲۹ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق، با بیش از دو سوم آراء با کلیات آن موافقت کردند.
“مصطفی نخعی” سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در توضیح اهمیت این طرح گفت: این طرح قصد دارد مانع زدایی از تولید برق و صادرات آن را داشته باشد و برخی خلأ‌های قانونی را پر کردن و ضمانت قانونی برای آن ایجاد کند.
به گزارش خانه ملت، نمایندگان بعد از تصویب کلیات وارد بررسی جزئیات شدند و ماده (۱) این طرح را با ۱۷۴ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع  ۲۰۸ نماینده حاضر در جلسه مصوب کردند.
این گزارش می‌افزاید، با پیشنهاد “مالک شریعتی نیاسر” عضو کمیسیون انرژی عبارت «یک درصد از مصرف برق» به عبارت «یک درصد از شدت مصرف برق» اصلاح شد که توجیه آن این بود که شدت مصرف انرژی به میزان واحد تولید است و افزایش میزان انرژی به خودی خود مشکل ندارد و آنچه باید مد نظر باشد شدت مصرف انرژی است که باید اصلاح شود.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس همچنین معتقد بود شدت مصرف انرژِی در پایان برنامه ششم باید باید به یک دوم ۱۰ سال پیش می‌رسید که در این زمینه نیز کوتاهی شده است.
در ماده (۱) این لایحه آمده است؛ دولت از طریق وزارت نفت مکلف است سوخت صرفه‌جویی شده یا مصرف نشده حاصل از اجرای طرح‌های بهینه سازی را معادل متوسط بازدهی نیروگاه‌های حرارتی محاسبه کند و این سوخت را بر اساس ساز و کار ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱ / ۲ / ۱۳۹۴ به سرمایه‌گذاران معرفی شده توسط وزارت نیرو تحویل دهد و یا معادل ریالی آن را پرداخت کند. وزارت نیرو مکلف است طرح‌های فوق الذکر را با اولویت کولرهای آبی و گازی، سامانه‌های روشنایی و کاهش تلفات شبکه برق، به نحوی سیاست گذاری کند که سالانه حداقل یک درصد از شدت مصرف برق کشور را کاهش دهد.