به گزارش انرژی نیوز از نکا، رضا علیخانی و کوروش موسوی تاکامی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای مازندران و گلستان با هدف کمک به رفع موانع عبور از پیک برق ۱۴۰۱ از مراحل تعمیرات اساسي واحدها و تولید برق نیروگاه شهید سلیمی نکا بازدید کردند.

وی ضمن آرزوی علو درجات برای روح امام راحل (ره)و شهدای نیروگاه و آرزوی طول عمر برای مقام معظم رهبری به بیان اهمیت جایگاه نیروگاه نکا و تولید برق پرداخت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران جایگاه نیروگاه را بسیار مهم، کلیدی، استراتژیک و از بزرگترین نیروگاه های کشور دانست و گفت: این مکان یادآور خاطرات و زحمات دوران دفاع مقدس است و به جهت اهمیت و نقش حساس این نیروگاه در تامین بخش قابل توجهی از برق استان و کشور در جنگ تحمیلی سه بار مورد تجاوز دشمن قرار گرفت و با توجه به نزدیک شدن به فصل گرما و مسافرخیز بودن استان و رشد تقاضای مصرف برق، به نیروگاه نکا به عنوان بزرگترین تامین کننده انرژی در شمال کشور باید با نگاه بسیار حساس و کلیدی توجه شود.

عليخاني با اشاره به توسعه اقتصادی کشور بیان داشت : لازمه توسعه اقتصادی، توسعه صنعتی، کشاورزی و گردشگری می باشد که باید در کنار رشد جمعیت زمینه های رشد و توسعه و توان پاسخگویی متناسب با این رشد فراهم گردد که ما به عنوان دستگاه های حاکمیتی در استان سعی و تلاش داریم که با پیگیری جهت توسعه این نیروگاه یا نیروگاه های جدید قدم برداریم و در همین راستا صنایع نيز با حفظ و نگهداری و تعمیرات به موقع با نیروهای آموزش دیده و توانمند آمادگی لازم برای تولید را داشته باشند.

وي با اشاره به شعار سال و بیانات مقام معظم رهبری به تولید دانش بنیان اشاره کرد و گفت: در حوزه تولید دانش بنیان تمام تلاش در استفاده از روش های نوین دانش، تکنیک های فناوری محور مبتنی برروش و تکنولوژی هایی که وجود دارد سعی گردد تا نیروگاه از بهره وری و کارایی بهتر و هم در جنبه های زیست محیطی با تغییر سوخت یا تغییر مصرف و سایر جنبه ها با کیفیت بهتری برق تولید نماید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مازندران با اشاره به مسئله پدافند غیر عامل تصریح کرد: همانطوریکه در دوران هشت سال دفاع مقدس نیروگاه سه بار مورد حمله قرار گرفت دشمن در صدد است از جنبه های سایبری و سایر روشها به ما آسیب بزند و ما باید با پدافند غیر عامل، مدیریت، حفاظت و مراقبت هم از جنبه سخت افزاری و هم جنبه نرم افزاری از صنایع مراقبت نماییم.

حسينعلي تازيكي سرپرست شركت مديريت توليد برق نكا نيز ضمن خيرمقدم به ميهمانان، در جلسه و حين بازديد با بيان مشكلات و چالشهاي پيش رو، گزارشي در خصوص عملكرد و اقدامات صورت گرفته بازسازي و بومي سازي قطعات نيروگاهي و نيز پتانسيل و توانمندي موجود در كاركنان نيروگاه جهت تامين و توليد پايدار برق ارائه نمود.

در پايان از فرايند لايروبي حوضچه آرامش، پروژه آب شیرین کن، مراحل تعمیرات اساسي واحدهاي بخار، گاز و بخار سيكل تركيبي، اقدامات در حال انجام طرح توسعه بلوك سيكل تركيبي و نيز نحوه تولید برق بازدید مبسوطي بعمل آمد.

درحال حاضر حدود ۷۴۰ مگاوات از واحدهاي نيروگاه شهيدسليمي نكا طبق برنامه جهت آمادگي تامين و توليد برق در تابستان و پيك مصرف تحت تعميرات اساسي قراردارد.

نيروگاه شهيد سليمي نكا با ظرفيت توليد ۲۲۱۴ مگاوات و با تامين بيش از ۴ درصد از برق كشور نقش بسزايي در پايداري شبكه سراسري برق كشور دارد.