به گزارش انرژی نیوز ، “علی اکبر محرابیان” صبح روز سه‌شنبه در سفری یک‌روزه با هدف بازدید از چند طرح آبرسانی و برقی و اطلاع از آخرین وضعیت پروژه‌های نیمه‌ تمام و در دست اقدام در حوزه‌های آب، از سد ژاوه در استان کردستان بازدید کرد.
لازم به ذکر است سد مخزنی ژاوه از نوع بتن غلتکی با طول تاج ۳۰۰ متر و ارتفاع ۸۷ متر از پی و حجم مخزن ۹۴ میلیون مترمکعب در ۲۵ کیلومتری شهر سنندج احداث شده است.
این طرح آب‌های خروجی حوضه کرخه غربی را در محل رودخانه ژاوه رود، حاصل از تلاقی رودخانه های قشلاق و گاوه رود در مخزن سد ژاوه مهار و توسط خط انتقالی به طول ۳۴٫۷ کیلومتر، شامل یک تونل ۶۰۰ متری در ابتدای مسیر و ۳۴٫۱ کیلومتر خط لوله به قطر ۱۹۰۰ میلی‌متر، آب را به سد مخزنی سورال واقع در دشت قروه و دهگلان منتقل می‌کند.
این طرح با هدف انتقال متوسط سالانه ۷۰ میلیون متر مکعب در سال برای تعادل بخشی آبخوان دشت قروه دهگلان، تامین نیاز آبی حدود ۱۲ هزار هکتار از اراضی اطراف مخزن سد و مسیر سامانه انتقال آب، كنترل سيلاب‌هاي رودخانه ژاوه و توسعه اقتصادي واجتماعي منطقه، احداث یک نیروگاه ۵ مگاواتی، ايجاد اشتغال موثر و مفيد در بخش‌هاي كشاورزي، پرورش آبزيان و ايجاد جاذبه گردشگري طبيعي، تعادل بخشی آبخوان دشت قروه دهگلان احداث شده است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)