به گزارش انرژی نیوز ، “حمیدرضا عظیمی” در گفت‌وگو با شبکه خبر با اشاره به امضای قرارداد ساخت هفت واحد نیروگاه گازی مقیاس متوسط ۴۲ مگاواتی میان برق حرارتی و مپنا، افزود: مجموعه وزارت نیرو از سالیان گذشته ضمن برنامه‌ریزی برای احداث نیروگاه‌های بزرگ مقیاس، ساخت واحدهای مقیاس متوسط را نیز در دستور قرار داد و نخستین واحد را سال ۹۷ در زاهدان به بهره‌برداری رساند.
وی با اشاره به مزایای استفاده از این نیروگاه‌های مقیاس متوسط، گفت: در مناطق دوره‌ افتاده‌ای که با افت ولتاژ در شبکه برق مواجه هستیم، می‌توانیم از این نیروگاه‌ها استفاده کنیم. این واحدها در کمتر از ۶ ماه نصب و راه‌اندازی شده و به ولتاژ شبکه برق کمک بسیار زیادی می‌کند.
عظیمی با بیان اینکه طی دو سال آینده این هفت واحد نیروگاهی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان، یزد و لرستان راه‌اندازی خواهند شد، اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته سه واحد آن تا خردادماه ۱۴۰۱ در استان سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری خواهد رسید و چهار واحد دیگر آن نیز تا نیمه سال ۱۴۰۲ به شبکه برق کشور متصل می‌شود.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی ادامه داد: ساخت داخل این نیروگاه‌ها طی قراردادی با گروه مپنا آغاز شده است و با این اقدام میزان تولید چنین واحدهایی بیشتر از گذشته شده و زمینه ورود هر چه بیشتر بخش خصوصی برای استفاده از این تجهیزات در نقاط مختلف کشور فراهم خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه در تلاش برای بومی‌سازی و ساخت داخل نیروگاه‌های مقیاس متوسط هستیم، گفت: کشورمان پیش از این نیز واردکننده نیروگاه‌های کلاس E بوده ولی با تلاش متخصصان داخلی امروزه این واحدها در داخل کشور طراحی و ساخته می‌شود؛ بدین منظور با ورود دولت در تلاشیم تا این واحدها در داخل کشور بومی‌سازی شود تا صنایع نیز با توجه به شرایط تحریمی بتوانند از آن‌ها استفاده کنند.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به برنامه این مجموعه برای توسعه این نیروگاه‌ها در نقاط مختلف کشور، اضافه کرد: این نیروگاه‌ها با دو سوخت گاز و گازوئیل می‌توانند به تولید برق بپردازند که طرح احداث بخش بخار و تبدیل این واحدها به سیکل‌ترکیبی نیز برنامه‌ریزی شده است./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)