به گزارش انرژی نیوز ، “مصطفی رجبی مشهدی” مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: در حال حاضر ۹۵ درصد از تولید برق کشور توسط نیروگاه های حرارتی و ۵ درصد از سایر نیروگاه ها از جمله نیروگاه های برق آبی تامین می شود. بنابراین عمده تولید برق از نیروگاه های حرارتی است که سوخت اصلی این نیروگاه ها گاز است یعنی با سوخت گاز به خوبی کار می کنند و تعمیراتشان نیز آسان تر و ارزان تر انجام می‌شود. در صورت کافی نبودن سوخت گاز از سوخت دوم یعنی سوخت گازوئیل و سوخت نفت کوره استفاده خواهیم کرد.
رجبی مشهدی افزود: ۵۲درصد از مخازن نیروگاه های نفت گاز سوز یا گازوئیل سوز ما تکمیل است و حدود ۷۰ درصد سوخت مازوت ما کامل شده است. اگر تحویل گاز افزایش یابد، کمتر از مخازن خودمان برداشت می کنیم. در حال حاضر تحویل های روزانه هم داریم که شرکت پخش تلاش زیادی انجام می دهد تا روزانه حداقل ۴۰ میلیون لیتر سوخت نفت گاز را برای ما تامین کند.
وی در ادامه گفت: اگر روند سوخت رسانی به این همین شکل ادامه پیدا کند، مشکلی در تامین برق نداریم. اما در صورتی که در بخش خانگی و تجاری همچنان افزایش مصرف گاز داشته باشیم ممکن است محدودیت های تامین گاز نیروگاه های ما تشدید شود که در این شرایط برداشت از مخازن نفت گاز بیشتر خواهد شد و با افزایش این روند ذخیره مخازن هم کاهش می یابد و شرایط دشوار خواهد شد. قابل ذکر است که سوخت رسانی نفت گاز و سوخت مایع، مثل گاز به راحتی صورت نمی گیرد بلکه از طریق نفتکش ها یا لوله انجام می شود و کار را برای ما هم سخت تر خواهد کرد.
سخنگوی صنعت برق در پایان تاکید کرد: به طور قطع ما نیازمند همکاری همه مشترکان در مصرف گاز هستیم به خصوص اگر برای مشترکان پرمصرف قاعده ای تنظیم شود که مصرفشان را کاهش دهند، می‌تواند حتی در تامین سوخت گاز نیروگاه ها تاثیر گذار باشد تا کمتر از سوخت مایع استفاده کنیم./ پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)