به گزارش انرژی نیوز ، مصطفی رجبی مشهدی در بیان پیش‌بینی اوج بار مصرف برق در فصل زمستان گفت: پیش‌بینی می‌کنیم، اوج بار مصرف برق در زمستان سال ۱۴۰۰ به ۴۲ هزار مگاوات برسد و آماده مدیریت رشد اوج بار بین ۵ تا ۷ درصد هستیم.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به استفاده از واحد‌های برق‌آبی در پوشش اوج بار فصل زمستان گفت: استراتژی صنعت برق استفاده حداقلی از تولید برق واحد‌های برق‌آبی است، زیرا شرایط خشکسالی اجازه استفاده از این واحد‌ها را نمی‌دهد، ما رهاسازی آب را تنها به اندازه نیاز آب شرب پایین دست داریم و طبیعتا برق ناشی از رهاسازی این حجم محدود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

*کاهش ۵۰ درصدی گاز ورودی به نیروگاه‌ها

وی با اشاره به وضعیت فعلی ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌های کشور افزود: حدود ۷۰ درصد ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها پر است.

رجبی مشهدی ادامه داد: در چند روز اخیر به دلیل افزایش مصرف برق خانگی میزان گاز تحویلی به واحد‌های نیروگاهی به طور میانگین ۵۰ درصد کاهش یافته است.

این مقام مسئول در بیان اینکه تعهد شرکت ملی گاز به واحد‌های نیروگاهی معادل ۲۱۳ میلیون متر مکعب در روز است، گفت: در حال حاضر در روز‌های اخیر، دریافت گاز طبیعی به واحد‌های نیروگاهی حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

*پیش‌بینی ناترازی ۳ هزار مگاواتی در اوج بار زمستان سال ۱۴۰۰

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه سرما سریع‌تر از سال‌های گذشته کشور را در برگرفته است، گفت: پیش‌بینی می‌شود، ناترازی ناشی از کمبود سوخت در اوج بار مصرف زمستان سال ۱۴۰۰ در بدترین شرایط به ۲ الی ۳ هزار مگاوات ساعت خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه در زمستان سال گذشته تقریبا ۲۵ روز با محدودیت جدی سوخت مواجه شدیم، گفت: با همکاری صنایع بزرگ این ناترازی با مدیریت مصرف پوشش داده شد، اما در نهایت ۱ تا ۲ روز شاهد قطعی برق در بخش خانگی بودیم.

سخنگوی صنعت برق در پایان گفت: احتمالا مجبور شویم، برق عرضه با مشترکان عمده را با ۳۰ درصد مدیریت مصرف همراه کنیم.

منبع: فارس