به گزارش انرژی نیوز ، “حمیدرضا عظیمی” در جریان سفر به استان خوزستان و بازدید از نیروگاه در حال ساخت دوکوهه اندیمشک با بیان این مطلب، افزود: در راستای اجرای سیاست‌های صنعت برق کشور، این نیروگاه ۴۵۱ مگاواتی با برخورداری از یک واحد گازی و یک واحد بخار احداث خواهد شد.
وی اضافه کرد:‌ تامین بخشی از نیازهای شبکه و بهبود پایداری برق منطقه، افزایش متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی و صرفه‌جویی در مصرف سوخت، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی و استفاده از امکانات داخلی و ساخت داخل تجهیزات از جمله اهداف اجرای این پروژه است.
معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی پیشرفت فعلی پروژه را ۶۴ درصد برشمرد و گفت: عمده تجهیزات اصلی نیروگاه وارد کارگاه شده و سیستم‌های کنترلی نیروگاه به همراه تجهیزات پست نیز مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا بهمن‌ماه وارد کارگاه خواهد شد.
عظیمی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه این پروژه جزو طرح‌های مربوط به پیک مصرف برق سال آینده است، در تلاشیم با همکاری تمامی ارکان پروژه منابع مالی لازم را برای تکمیل این واحد تامین کنیم تا پیمانکار مربوطه نیز بتواند نسبت به نصب تجهیزات و راه‌اندازی آن تا پیک سال آینده اقدام کند.
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای رفع مشکلات نقدینگی پروژه، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته درصددیم طی یک ماه آینده طبق ظرفیت‌ تبصره پنج قانون بودجه اقدام به انتشار اوراق مالی اسلامی کنیم که امیدواریم از محل فروش این اوراق بتوانیم گام مناسبی را در جهت تامین منابع مالی پروژه برداریم.
عظیمی تاکید کرد: نیروگاه دوکوهه سومین واحد نیروگاهی کلاس اف دولتی کشور است که برای پیک سال ۱۴۰۱ وارد مدار شده و کمک بسیار موثری به تامین برق مطمئن و پایدار در شبکه سراسری به ویژه منطقه خوزستان خواهد کرد. به هر حال در چند سال اخیر کاهش بارندگی‌ها و بروز خشکسالی در کشور موجب افت تولید نیروگاه‌های برق‌آبی شده است؛ از این رو افتتاح این واحد نیروگاهی در تامین برق مطمئن این منطقه و شبکه کمک بسزایی خواهد کرد./پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)