به گزارش خبرنگار آژانس انرژی نیوز ،ماکان موسوی با اشاره به اینکه طرح اصلاح نژاد دام سبک در شهرستان جویبار با همکاری جهاد کشاورزی و استانداری راه اندازی گردید، افزود: افزایش تولید شیر، افزایش وزن ، دوباره زایی و دوقلو زایی از اهداف مهم این پروژه است.
وی با بیان اینکه در این طرح چند نژاد ریجستر اصلاح نژادی دنیا را مد نظر داشتیم، اظهار کرد: برای افزایش وزن از نژاد تکسل( ریجستر اصلاح نژادی کانادا) وارد کردیم که میانگین وزنی این گوسفندان در دوران بلوغ ۱۲۰ کیلوگرم است و با حضور اکیپ علمی از دانشگاه تهران لاپاروسکوپی را انجام دادند.
مدیر اولین پارک علم و فناوری اصلاح نژادی دام کشور عنوان کرد: وزن بره های متولد شده از این نوع گوسفندان۶/۵ کیلوگرم بوده و روزانه ۴۵۰ گرم افزایش وزن دارند که می‌تواند در تولید گوشت کشور تاثیرگذار باشد.
این مدیر موفق و جوان در شهرستان جویبار در ادامه با بیان اینکه در کشور باید بر اساس آمایش سرزمینی هر منطقه کار کنیم، گفت: آنچه تا امروز در بحث واردات داشتیم نژاد خارجی بوده که باید گوسفندان ریجستر اصلاح نژادی وارد کنیم.
موسوی با اشاره به اینکه دو نژاد رومانف و فریزین نیز در این مرکز استفاده شده است، بیان کرد: نژاد رومانف یک گوسفند چندقلوزا و مهمترین خصیصه ارزشمند آن دوباره زایی در سال است و این نوع از نژاد به دلیل رسیدن به بلوغ جنسی زودرس، باید بره های متولد شده حتماً از ماه سوم بعد از تولد از هم جدا شوند چون ماده هایی که به بلوغ زودرس می رسند به این دلیل وزنشان کم می‌شود ولی اگر به مدت یکسال نسل اول ماده ها را جدا کنیم به وزن ۷۰ کیلوگرم خواهند رسید.
وی تصریح کرد: در نژاد فریزین ماده ها به وزن ۷۰ کیلوگرم می‌رسند و علاوه بر دوقلوزایی، میزان شیردهی این نوع از گوسفندان نیز بالا است.
مدیر اولین پارک علم و فناوری اصلاح نژادی دام کشور تاکید کرد: این اصلاح نژاد ها باید در کشور به ویژه در موضوع جهش تولید مورد توجه مسئولان قرار گیرد و از مسئولین انتظار داریم که کار را به کسی بسپارند که تخصص لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه این مرکز ظرفیت ۲ هزار راس را دارد ، خاطر نشان کرد: برای اولین بار در ایران استفاده از مواد پروبیوتیک در این مرکز انجام پذیرفت که به عنوان اولین پارک علم و فناوری اصلاح نژادی کشور محسوب می شود.
موسوی خاطرنشان کرد: آنچه که در این بحث اصلاح نژادی برای بنده جالب بود پا به کار بودن استاندار مازندران و مهندس خیریانپور و تیم اقتصادی استان در این مسئله بوده است.
وی ادامه داد: این پروژه بر عدد ارقام تولیدی و اشتغال زایی کشور تاثیر بسزایی دارد.
موسوی با اشاره به اینکه این طرح در منطقه سوادکوه مازندران نیز راه اندازی خواهد شد، افزود: باراندازی این مرکز اصلاح نژاد در سوادکوه، بزرگترین مرکز اصلاح نژاد دام کشور با ظرفیت ۱۰ هزار راس در خاورمیانه شروع به کار خواهد کرد.
ماکان موسوی در پایان خاطرنشان کرد: دانشجویان ، جوانان و علاقه مندان به دامپروری هرگونه مشورتی بخواهند تیم ما در دادن مشورت و کمک به این جوانان دریغ نخواهد کرد.