به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، ناصر نجیب‌زاده صبح امروز در آیین شکرگزاری برداشت عسل در لرستان، اظهار کرد: دومین سالی است که این برنامه با هدف رفع اشکالات و همچنین بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش عسل اجرایی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان ۳ هزار بهره‌بردار زنبورعسل وجود دارد که ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از آن‌ها شاغل هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی لرستان از برداشت ۲ هزار و ۷۰۰ تن عسل در استان خبر و ادامه داد: عسل تولیدی با توجه به پوشش گیاهی مناسب محصول خوبی است که نیازمند برند سازی بوده، تا ضمن فراهم‌کردن بستر برای مصرف داخلی، زمینه صادرات نیز ایجاد شود.

نجیب‌زاده بیان داشت: تنوع محصولات در بخش عسل موجب شده که از سایر ترکیبات آن نیز استفاده بسیاری شود، همچون ژل رویال که در حال حاضر تولیدی بالغ بر ۱۷۷ کیلوگرم با ارزش اقتصادی بالا در استان دارد.

وی، موم عسل را جایگزین بسیاری از مواد ضدعفونی‌کننده و ضد باکتریال عنوان و تصریح کرد: اقدامات خوبی توسط بهره‌بردار برای تولید محصولات فرعی همچون زهر زنبور و موم‌گرده طی سال‌های اخیر انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی لرستان ایجاد هماهنگی از زمان تولید تا مصرف و تنوع‌بخشی را از مهمترین اهداف این آئین خواند و افزود: ارزش افزوده و گرده‌افشانی زنبور عسل برای حوزه‌های مرتع و باغبانی ۴ تا ۱۰ برابر است، بنابراین تولید در محصولات دیگر نیز افزایش خواهد یافت.

نجیب‌زاده با اشاره به فعالیت پنج کارخانه بسته‌بندی محصولات عسل در استان، بیان داشت: بخشی از برندسازی محصولات همچون تشکیل خوشه‌های عسل انجام شده و ادامه نیز دارد، ضمن اینکه مشارکت بهره‌بردار و فرهنگ‌سازی در این زمینه نیز نیاز داریم.