به گزارش سایت انرژی نیوز ، هر ساله در خصوص لزوم گرامیداشت روزی بنام صنعت برق مطلب نوشته ایم و حتی راهکار‌های مختلفی نیز ارائه شده است. اکثر صنایع و رشته‌ها یک روز بخصوص، چه رسمی و چه غیررسمی داشته و همگی آنروز گرامی می‌دارند.

پیشنهاد اختصاص یک روز بعنوان روز ملی صنعت برق در تقویم، سال‌های گذشته ارائه شده و مدیران وقت صنعت برق که راغب به نامگذاری وجود چنین روزی در تقویم بودند گفتند باید بهانه‌ای برای درج یک روز ملی در تقویم باشد. از زمان صدر اسلام برق نبوده و از مشاهیر ایرانی نیز کسی که برق اختراع یا کشف کرده باشد نداریم، ولی می‌توان از مشاهیر معاصر یا دانشمندان و حتی اتفاقات مهم روزی را به این مناسبت انتخاب کرد.

خیلی از رشته‌های دیگر روز مشخصی در تقویم ندارند، اما همه آن روز را جشن می‌گیرند و به آن می‌پردازند. فرصتی است برای دیده شدن و موجب می‌شود به سختی‌ها و مشکلات آن حوزه توجه شده و مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

دوره اردکانیان نسبت به دوره‌های گذشته کمترین توجه را به مسائل هویتی و انگیزشی برای کارکنان و کارمندان صنعت برق ایجاد کرد و تیم مدیریتی وی نیز در باتالاق پویش‌ها و شوآف‌های تبلیغاتی وی گرفتار شدند. آن‌ها اجازه تجلیل و گرامیداشت چنین روز‌هایی را نیافتند و آنقدر کوچک فکر می‌کردند که حتی اگر می‌خواستند زحمات برقی‌ها را اطلاع رسانی کنند آن‌ها را به بقیه نسبت می‌دادند. در زمان کرونا حداکثر خلاقیت آن‌ها این بود که بگویند ما در کنار کادر درمان هستیم. خوب مگر بقیه ارگان‌ها نبودند؟ مگر قبل از کرونا نبوده اند و بعد از آن نخواهند بود؟

صنعت برق خیلی بیشتر از اکثر حوزه‌های خدمات اجتماعی شهید خدمت داده است و بیشتر از همه آن‌ها مجروح و مضروب داشته است، ولی کسی نمی‌داند، چون این نگاه حاکم بر مدیران ما اجازه دیده شدن را نمی‌دهد.

برق با اینکه مقصود خیلی از رتبه‌های برتر کشور است، اما منظور مردم نبوده است. روی سخنم این نیست اگر کاری انجام می‌دهیم آن را منت نهاده و شب و روز مثل پویش الف ب بر سر مردم بکوبیم. کاش در کنار همین پویش به بدنه صنعت برق هم توجه می‌شد.

حقوق و مزایای اکثریت صنعت برقی در بخش دولتی در حداقل است و بخش خصوصی هم یا ورشکسته شده و یا نفس‌های پایانی را می‌کشد. احیای عزت نفس برقی‌ها زمانبر خواهد بود، ولی باید از جایی شروع شود. از این وزیر و تیم مدیریتی اش که گذشت این را برای وزیر بعدی و تیم آن می‌نویسیم که مطالبه‌ای شود برای تغییر مسیر فعلی. بخشی از نگاه‌های معطوف به خارج از صنعت باید به داخل برگردد و شرایط کسب و کار در صنعت برق بهبود یابد.

رویکرد کلی تیم فعلی وزارت نیرو و توانیر راضی نگه داشتن بالاسری‌ها و دلخوش به تعریف و تمجید‌های حاکمیتی است. تعریف و تمجید‌هایی که بیشتر به مدیریت پذیر بودن آن‌ها معطوف است تا کارکرد‌های کلان ملی. مردم این روز‌ها و با کمبود شدید برق، معنی رویکرد چهارساله اردکانیان را بهتر درک می‌کنند، بدنه دولتی و خصوصی صنعت برق نیز از سه سال پیش‌تر به آن رسید.

روز صنعت برق در شبکه‌های اجتماعی تبریک گفته می‌شود و این نشان می‌دهد که صنعت برقی‌ها هم خواهان روزی بنام خودشان هستند. چرا توانیر و وزارت نیرو به این مطالبه عمومی صنعت برقی‌ها پاسخ نمی‌دهد؟ اگر با دهم اردیبهشت موافق نیستید یک روز دیگر را که مناسبت بهتری دارد پیدا کنید و آنرا بعنوان روز صنعت برق معرفی کنید.

دهم اردیبهشت روز صنعت برق را به همه کاربران و برقی‌ها تبریک می‌گوییم.
منبع خبر : برق نیوز