به‌گزارش سایت انرژی نیوز ، “رضا اردکانیان” روز پنجشنبه در آیین افتتاح طرح‌های بزرگ وزارت نیرو در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان در قالب چهارمین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در سال  جاری که به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: برنامه پویش تا آخرین هفته اسفند امسال ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به گذشت سه هفته از پویش در سال جاری افزود: تاکنون ۲۱ طرح در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با اعتبار ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است و امروز در هفته چهارم در استان‌های هرمزگان، مازندران و خوزستان چهار طرح عمده با سرمایه‌گذاری حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان افتتاح خواهد شد.
وی ادامه داد: اهمیت این طرح‌ها آن است که در یکی از خشک‌ترین سال‌ها به بهره‌برداری می‌رسند، در حالی که با کم‌بارشی قابل ملاحظه‌ای مواجه هستیم و این کم‌آبی اثر خود را به طور مستقیم در بخش آب و نیز در بخش برق به لحاظ کمبود منابع در سدها برای تولید انرژی نشان می‌دهد.
وزیر نیرو گفت: خوشبختانه با اتکای همراهی مردم، در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن بدون اختلالی در مسیر زنجیره تولید کشور در سال تولید همراهی خواهند کرد و با مشکلات حداقلی تابستان امسال را سپری خواهیم کرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های امروز، فاز نهایی آب شیرین‌کن بندرعباس است که دو فاز آن در سال‌های ۹۷ و ۹۹ جمعا با ظرفیت ۴۰ هزار متر مکعب در شبانه روز افتتاح شد، فاز نهایی آن ۶۰ هزار متر مکعب است که موجب خواهد شد آبرسانی به بندر خمیر، پل، تازیان، بندرعباس، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با کیفیت بسیار خوبی انجام شود و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از آب شرب برخوردار شوند.
وی گفت: علاوه بر این در استان، تصفیه‌خانه آب سرنی افتتاح می‌شود که پنجاهمین تصفیه‌خانه‌ای است که در دولت تدبیر و امید به مدار بهره برداری می‌آید و جمعیتی حدود ۸۶۴ هزار نفر را در شرق بندرعباس از آب شرب سالم و پایدار برخوردار می‌کند.
اردکانیان افزود: در استان مازندران هم هشتاد و سومین تصفیه‌خانه فاضلاب دولت تدبیر و امید به مدار بهره‌برداری می‌آید. اکنون که سه ماه تا پایان دوره هشت ساله دولت باقی است و ۹۳ ماه سپری شده، تصفیه‌خانه‌ای که امروز در شهر ساری بهره‌برداری می‌شود واحد دومی است که جمعیتی بیش از یکصد هزار نفر را زیر پوشش قرار می‌دهد و از پساب تصفیه آن در صنعت و کشاورزی استفاده خواهد شد.
وی افزود: وزارت نیرو مانند سایر بخش‌های دولت مسئولیت ریل‌گذاری فعالیت‌ها برای دولت بعدی را بر عهده دارد و در کنار طرح‌هایی که به افتتاح می‌رسد طرح‌هایی هم کلنگ‌زنی می‌شود.
وی گفت: امروز سد مهم “زارم رود” در شهرستان ساری کلنگ‌زنی خواهد شد که آب شرب ساری و میاندرود و ۸۰ درصد روستاهای تابع این دو شهر را تامین خواهد کرد.
اردکانیان اظهار داشت: در استان خوزستان هم پنجاه و سومین سد مخزنی با اعتبارات ملی در دولت تدبیر و امید بهره‌برداری می‌شود.
وی افزود: سد بالارود اندیمشک در نزدیکی شهر حسینیه ۶۵۰۰ هکتار را آبرسانی و آب شرب این شهر و مناطق اطراف آن را تامین می‌کند و برای گردشگری منطقه بسیار مستعد است و مهمتر از این‌ها کنترل سیلاب است که امید می‌رود مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند.
وزیر نیرو در پاسخ به رییس جمهوری در خصوص قیمت تمام شده یک متر مکعب آب در سامانه‌های نمک‌زدایی اظهار داشت: در مناطق ساحلی، قیمت به مراتب کمتر از آبی است که شیرین و به مناطق مرکزی کشور منتقل می‌شود که در این حالت دو یورو هزینه می‌برد، اما در مناطق ساحلی کمتر از حدود یک دلار است و با یارانه دولت و خرید تضمینی، آب با قیمت متعارف در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)