به‌گزارش سایت انرژی نیوز ، صبح امروز با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور قطار پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با ۶ پروژه بزرگ و ملی صنعت آب و برق در چهار استان تهران، قزوین، گیلان و مازندران به ایستگاه پایانی مرحله دوم این پویش رسید.
“طرح بزرگ جمع‌آوری و تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران(فیروز بهرام)” به‌عنوان مهم‌ترین پروژه هفته پایانی این پویش با گزارش “رضا اردکانیان” از محل پروژه و با اجرای یک هزار و ۶۷۰ کیلومتر طول شبکه جمع‌آوری فاضلاب، حفر ۱۱ هزار و ۶۶۸ متر تونل فاضلاب و احداث ۶ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب به ظرفیت ۷۸۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با تحت پوشش قرار دادن ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار تا افق طرح در سال ۱۴۱۰ و سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.
بر این اساس، دومین پروژه “تصفیه‌خانه فاضلاب پردیس” در استان تهران با ظرفیت ۲۴ هزار مترمکعب در روز با مساحتی بالغ بر ۱۲ هکتار و اجرای خط انتقال فاضلاب ۱۱ کیلومتر برای جمعیت ۲۵۰ هزار نفر تا افق طرح در سال ۱۴۱۰ احداث شده که با اعتبار ۱۷۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.
همچنین “سد نهب” در استان قزوین نیز که از نوع هسته رسی است با ارتفاع ۴۶ متر، طول تاج دو هزار و ۱۵۶ متر و حجم مخزن ۱۲۰ میلیون مترمکعب با هدف تخصیص آب طرح به میزان ۱۱۰ میلیون مترمکعب در سال به تفکیک ۸۰ میلیون مترمکعب حقابه کشاورزی، ۲۵ میلیون مترمکعب تغذیه مصنوعی و ۵ میلیون مترمکعب نیاز زیست محیطی با سرمایه‌گذاری ۴۶۵ میلیارد تومان افتتاح شد.
این گزارش می‌افزاید، پروژه “تصفیه‌خانه بزرگ آب گیلان” با دو واحد به ظرفیت تصفیه آب هر واحد ۳ مترمکعب در ثانیه و در مجموع ۶ مترمکعب در ثانیه، دیگر پروژه افتتاح شده امروز است که با بهره‌برداری از آن در شرایط فعلی ساکنان ۱۴ شهر رشت، خمام، بندرانزلی، سنگر،‌ سياهکل، لاهيجان، رودبنه، آستانه‌اشرفیه، لنگرود، کياشهر، کومله، شلمان، اطاقور و چاف‌و‌چمخاله را با جمعیت تحت‌پوشش یک میلیون و ۸۵۱ هزار نفر و ۱۹۷ روستای واقع در مسیر خط‌ انتقال با جمعیت تحت‌پوشش ۲۰۲ هزار نفر از آب تصفیه‌‌شده بهره‌مند می‌کند.
پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب مسکن مهر صومعه سرا در استان گیلان نیز پنجمین پروژه افتتاح شده است که با اعتبار سه میلیارد تومان و ظرفیت ۲۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز جمعیتی حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر را پوشش می‌دهد.
“واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین” آخرین پروژه هفته چهل و پنجم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران است که با ظرفیت ۱۵۰ مگاوات و اعتبار چهار هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان برای توسعه اقتصادی و تامین برق پایدار در منطقه و شبکه سراسری به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پاون، دومین مرحله افتتاح طرح‌های مهم صنعت آب و برق در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران فعالیت خود را از فروردین‌ماه امسال آغاز کرد. این مرحله از پویش، بهره‌برداری از طرح‌های مهم صنعت آب و برق را برای سراسر کشورمان در شرایط سخت تحریمی به همراه داشت و نشان داد با وجود شرایط سخت تحمیل شده به کشور، قطار سازندگی دولت «تدبیر و امید» زمین‌گیر نشده و همچنان با قوت رو به جلو در حرکت است.
در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران مقرر بود ۲۵۰ پروژه مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری شود، اما تاکنون و از ابتدای پویش سال‌جاری، ۲۵۴ پروژه ساخت و سازی و ۵۳ پروژه سازو ‌کاری در مجموع ۳۰۷ پروژه به بهره‌برداری رسیده است.

منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)