به گزارش آژانس انرژی نیوز به نقل از برق نیوز ، مصطفی رجبی مشهدی درباره وضعیت فعالیت ماینر‌های مجاز بعد از محدودیتی که اخیرا با توجه به کمبود برق اعمال شده بود، اظهار کرد: با عادی شدن شرایط تامین سوخت، نیروگاه‌ها به شرایط اولیه برگشتند و فعالیت خود را ادامه می‌دهند.فعالیت ماینر‌های مجاز نیز از سرگرفته شده و اکنون اجازه فعالیت دارند.
وی تصریح کرد: ما تا این لحظه موفق شدیم حدود ۳۰۲ مگاوات از مشترکان غیرمجاز را که در استخراج رمزارز فعالیت می‌کردند، شناسایی و تحویل مراجع ذی‌ربط قضایی دهیم.
سخنگوی صنعت برق افزود: ماینر‌هایی که به‌صورت غیرقانونی از برق استفاده کنند، دچار خسارت و جریمه سنگین خواهند شد و به کسانی نیز که اینگونه فعالیت‌های غیرمجاز را اطلاع دهند، پاداش ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی پرداخت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته ۱۱۰ مگاوات استفاده غیرمجاز از برق از سوی ماینر‌ها صورت گرفته که با همکاری نیروی نظامی و انتظامی، گزارش مردمی و اقدامات شرکت‌ها با روش‌های جدید به لحاظ میزان مصرف و داده‌کاوی شناسایی شدند.
رجبی‌مشهدی ابراز امیدواری کرد که استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمزارز نسبت به اخذ مجوز از وزارت صمت و خرید انشعاب از شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع اقدام کنند تا دچار مشکل نشوند.
وی در ادامه درباره وضعیت تامین سوخت نیروگاهی گفت: تامین گاز بسیار خوب صورت می‌گیرد و ما مشکلی در تامین و توزیع برق مشترکان نداریم و شبکه در شرایط پایدار است.
در همین راستا مدیرعامل توانیر نیز گفت: از سه روش برای شناسایی مراکز و استفاده‌کنندگان غیرمجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می‌شود. به گفته محمدحسن متولی‌زاده تا این لحظه با برگزاری مانور‌ها و همکاری مستمر مردم، بیش از ۵۰ هزار دستگاه شناسایی و جمع‌آوری شده است که با هماهنگی دستگاه‌های قضایی، اقدام مناسبی انجام شده است.