به گزارش آژانس انرژی نیوز به نقل از خبرنگار ایلنا، تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی که از اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری بودند، صبح امروز (۲۹ بهمن ‌ماه) با حضور هزاران نفر بازنشسته این سازمان، مقابل مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بازنشستگان در این تجمع اعتراضی نسبت به همسان‌سازی، پایین بودن دریافتی خود و عدم انگیزه دولت برای پرداخت بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی اعتراض کردند.

در این تجمع؛ حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری)، اکبر قربانی ، علی خدایی (نماینده کارگران در شورایعالی کار) و علی کیا (بازنشستگان) برای حاضران سخنرانی کردند.

به اختلاف فاحش میان مستمری‌بگیران تامین اجتماعی با لشکری‌ها و کشوری‌ها معترض هستیم

تامین اجتماعی واجب‌ الخمس و واجب الزکات شده است

چگونه به مسئولان و مجلسیان بگوییم بر مبنای تعالیم و دستورات رهبر انقلاب عمل کنند

حسن صادقی ریاست اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در مراسم امروز و در میان بازنشستگان تأمین اجتماعی گفت: امروز مصادف با قیام مردم تبریز است و ما همراهی خود را با انقلاب اسلامی و رهبری اعلام می‌کنیم. تاکنون شش تجمع اعتراض‌آمیز داشته‌ایم که دو تجمع حضوری و چهار مورد آن مجازی بوده است.

رئیس اتحادیه جامعه پیشکسوتان ادامه داد: وضعیت معیشتی طبقه کارگر ناعادلانه است و همسان‌سازی که در حال حاضر در حال اجراست به دور از انصاف قلمداد می‌شود. همسان‌سازی در مشاغل سخت ‌و زیان‌آور بر اساس سی سی‌ام حساب می‌شد اما در حال حاضر بر مبنای چهار سی ام محاسبه شده است. ما نسبت به اختلاف مستمری ‌بگیران تامین اجتماعی با دریافتی بازنشستگان لشکری و کشوری معترض هستیم و این اختلاف فاحش را ناعادلانه می‌دانیم.

وی ادامه داد: تبعیض در نظام ما وجود دارد این در حالی‌ست که رهبری انقلاب؛ رهنمودهای خود را بر مبنای تعالیم پیامبر(ص) قرار داده است. رهبر نیز همچون پیامبر(ص) مخالف تبعیض است و این قوانین ظالمانه بر منبای نظر ایشان باید اصلاح شود. مجلس شورای اسلامی هم باید به این موضوع ورود کند. امروز شرایط به گونه‌ای است که کارگران به خیابان می‌آیند و رسانه‌های معاند با موج سواری بر احساسات آنها بازنشستگان را مخالف نظام نشان می‌دهند.

صادقی افزود: دین اسلام مخالف تبعیض است و مقام رهبری نیز همواره بر روا نداشتن تبعیض تاکید کرده‌اند پس چرا برخی از مسئولان با تصمیمات خود سر عناد با فرمایشات رهبری را در پیش گرفته‌اند و در جهت از بین بردن نظام گام برمی‌دارند؟

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی گفت: دولت باید بدهی خود را به نهاد تامین اجتماعی پرداخت کند تا این سازمان از رکود و ورشکستگی خارج شود. وضعیت سازمان به گونه‌ای است که واجب‌ الخمس و واجب الزکات شده است. دولت می بایست حداقل ۴۲  هزار میلیارد تومان در بودجه سالانه کشور برای سازمان تأمین اجتماعی تعریف کند و به حساب سازمان واریز کند. همچنین این مبلغ می بایست در بودجه ۱۴۰۰ نیز گنجانده شود تا دولت بدهی خود به سازمان را پرداخت نماید. حال که تاکنون این کار صورت نگرفته است پس نمی توانیم  بگوییم ظلم در کشور وجود ندارد. این درحالی‌ست که حتی نظام سکولار شاهنشاهی در سال‌های ۵۴ تا ۵۶ نسبت به تعهد خود در قبال این صندوق عمل کرد و سهم خود را می‌پرداخت! مجلس شورای اسلامی اگر ادعای اسلامی بودن را دارد، به موضوع بدهی دولت به تامین اجتماعی ورود کند.

صادقی توضیح داد: ما به استناد اصل ۲۹ قانون اساسی، بر حمایت این سازمان از کارگران و بازنشستگان تاکید می‌کنیم.

وی افزود: من چگونه به شما مجلسیان بگویم باید بر مبنای تعالیم و دستورات رهبر انقلاب عمل کنید و به فکر فقرا باشید.

او با اشاره به تجمع قبلی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری و وعده‌های نوبخت در خصوص اجرای متناسب‌سازی دریافتی مستمری‌بگیران گفت: اگر آقای نوبخت راست می‌گوید باید به وعده خود عمل کند و مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان برای ما تخصیص دهد. نکته دیگر افزایش دستمزد در سال آتی است. ما افزایش دستمزد را بر مبنای مواد ۹۶ قانون تأمین اجتماعی و ۴۱ قانون کار بیان می‌کنیم و ناچار هستیم که بگوییم کارگران حداقلی‌بگیر توانایی تامین تنها ۳۷ درصد از معیشت خود را دارند.

او با اشاره به سهام شرکت شستا توضیح داد: من به روح شهید بهشتی، مرحم آ‌یت الله رفسنجانی و تمام کسانی که در شکل‌گیری صندوق‌های سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی نقش داشتند، درود می‌فرستم. ما معتقدیم بخشی از سهام شستا باید به صورت رایگان در اختیار بازنشستگان قرار گیرد تا به وسیله سود آن؛ هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

 

بازنشستگان از حداقل‌ها برخوردار نیستند

اکبر قربانی در بخشی از این تجمع گفت:‌ اجرای همراه با عدالت مهمترین خواسته ما است و ما به دنبال سهم خود هستیم. ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا بگوییم بازنشستگان با مشکلات بسیاری روبرو هستند و از حداقل‌ها برخوردار نیستند. ما می‌خواهیم جلوی بی‌عدالتی را بگیریم و چرخ اشتغال را در کشور به حرکت دربیاوریم.

اصل سه‌جانبه‌گرایی را زیر سوال برده‌اند

علی خدایی (عضو شورای عالی کار) نیز سخنران بعدی تجمع بود که گفت: کمیته دستمزد در شورای عالی کار در حال برگزاری است. موضوع مهم و اساسی این است که اصل سه‌جانبه‌گرایی از سوی مسئولان زیر سوال رفته است. با توجه به این شرایط شاهد یکه‌تازی کارفرمایان و حمایت همه جانبه دولت از آنها هستیم.

او با اشاره به نادیده گرفته شدن وضعیت سبد معیشت در کمیته مزد گفت: متاسفانه قیمت سبد معیشت خانوار در این جلسات مدنظر قرار نمی‌گیرد و ما از رسانه‌ها می‌خواهیم که به صدای ما گوش دهند. منافع ما ناچیز است و تامین کننده معیشت ما نمی‌شود. ما از مسئولان می‌خواهیم که صدای ما را بشنوند و به یاری‌مان بیایند.

پس از سخنان خدایی، قطعنامه‌ای در خصوص مطالبات جامعه کارگری و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی خوانده شد.

گفتنی است در این تجمع بازنشستگان شعارهای «کِشتی بازنشسته اکنون به گل نشسته»، «ماشین بازنشسته اکنون به گل نشسته»، «تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم» و «بازنشسته می میرد تبعیض نمی‌پذیرد» سر دادند.

علی دهقان کیا نیز در خصوص بدهی دولت به سازمان تأکید کرد که مجلس می بایست دولت را وادار کند تا به قانون بودجه سالانه عمل و سهم سازمان را در بودجه ریزی خود ببیند تا سازمان هم بتواند به تعهدات خود نسبت به کارگران عمل کند.

4