به گزارش سایت انرژی نیوز ،  روزهای کرونایی فرصت مناسبی برای بهتر دیده شدن برخی مشاغل و حرفه‌ها است، مشاغلی که بیانگر این است همه ایده‌ها برای تبدیل شدن به بازار کار نیاز به سرمایه کلان ندارد و تنها با کمی همت و پشتکار می‌توان به آن دست پیدا کرد.

مازندران از جمله استان‌هایی است که در زمینه تولید گل و گیاهان زینتی  رتبه نخست را در کشور به خود اختصاص داده است و استانی با خاک حاصلخیز و شرایط آب و هوایی مناسب می‌تواند بخش مهمی از نیاز به اشتغال و درآمدهای صادراتی را از راه تولید و عرضه گل و گیاه تأمین کند.

برخی کارآفرینان نشان دادند ادغام علم و عمل با یکدیگر می‌تواند سبب راه‌اندازی مشاغلی شود که نیاز به خارج کشور را مرتفع کرد و این کار تنها با کمی اشتیاق در کار میسر خواهد شد و این اتفاق در زندگی آقای کارگران هم رخ داد و با تلاش و پشتکاری که داشت توانست اقدام به راه‌اندازی گلخانه‌ای در روستای وازیک شهرستان محمودآباد کند.

بهشت کوچک در یک محیط روستایی که زمینه اشتغال را برای این جوان محمودآبادی فراهم کرده و با همکاری برادر خود توانسته شادابی و نشاط را با راه‌اندازی گلخانه در این روستای زیبا فراهم کند.

روستای وازیک در شهرستان محمودآباد به‌عنوان پایلوت گل و گیاه شهرستان و استان است و این روستا دارای ۱۵۰ خانوار است که همه اهالی این روستا به پرورش گل و گیاه مشغولند و هیچ فرد بیکار در این روستا وجود ندارد.

روستای وازیک در شهرستان محمودآباد به‌عنوان پایلوت گل و گیاه شهرستان و استان است و این روستا دارای ۱۵۰ خانوار است که همه اهالی این روستا به پرورش گل و گیاه مشغولند و هیچ فرد بیکار در این روستا وجود ندارد.

آقای کارگران در روستایی اقدام به احداث گلخانه کرد که ۹۸ درصد ساکنان این روستا حرفه آنان پرورش گل و گیاهان زینتی است و جوانان این روستا با علاقه شخصی خود در این عرصه پا به کار گذاشتند.

کار کردن در این حرفه به‌قدری برای آقای کارگران شیرین است که علاوه بر پرورش و فروش محصول خود، راهکار و راهنمایی را برای علاقه‌مندان به گل و گیاه در دستور کار خود دارد.

علم، تخصص، مهارت و ایده‌پردازی  برای این کارآفرین محمودآبادی از او یک کارآفرین موفق در حوزه پرورش گل و گیاهان زینتی ساخت.

احمد کارگران با این مقدمه وارد مصاحبه با ما شد که همه ایده‌ها برای اینکه به سرمایه تبدیل شوند نیاز به سرمایه بالا ندارند بلکه باید نگاه به کسب و کار را تغییر داد.

وی گفت: در گلخانه خود به صورت فروشگاهی فعالیت نمی‌کنیم و چند مدل گل و گیاه را به صورت عمده به فروش می‌رسانیم.

این تولیدکننده گل و گیاه تولید خود را معطوف به پرورش گل سانسوریا و فیکوس کرده است و همچنین برای  تنوع در محیط گلخانه‌ای خود از خانواده آگلونما هم پرورش دارد.

هیچ فصلی از فعالیت بیکار نیستیم

کارگران اضافه کرد: در طول سال تولید محصول داریم و در هیچ فصلی از فعالیت بیکار نیستیم و محصولات خود را به صورت عمده به استان‌های تهران، اصفهان و محلات ارسال می‌کنیم.

او سطح زیرکشت گلخانه خود را ۵ هزار مترمربع عنوان کرد و گفت: کار کردن در این فضای گلخانه‌ای بسیار برایم لذت‌بخش است و تمام وقت در این محیط فعالیت دارم.

وی عمده مشکلات را در بخش تولید گل و گیاه در هزینه‌های نهاده گلخانه‌ای عنوان کرد و ادامه داد: قیمت کود، سم افزایش پیدا کرد و کمی کار کردن را در این بخش سخت می‌کند.

سختی در دریافت مجوز

آقای کارگران صدور مجوز گلخانه‌ای را یکی از مشکلات عمده در بخش تولید گل و گیاهان زینتی دانست و افزود: با توجه به داشتن اتحادیه و تعاونی گل و گیاه در استان اما مجوز گلخانه‌ها را سازمان نظام مهندسی صادر می‌کند و با توجه به اطلاعات و آگاهی اندک در این بخش دارند به سختی می‌توان مجوز گرفت.

این تولیدکننده ادامه می‌دهد: تا سال‌های گذشته پروانه گلخانه‌ای را که شهرستان با عنوان شناسایی گل و گیاه صادر می‌کرد برای انشعابات آب و آب و گاز مشکلی وجود نداشت و از ابتدای سال ۹۹ پروانه شناسایی گل و گیاه را ادارات قبول ندارند و باید حتما پروانه نظام مهندسی داشته باشیم که این امر مشکلات فراوانی را برای ما ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: حدود دو دهه در صنعت گل و گیاه فعالیت دارم و به طور مستقیم برای هفت نفر ایجاد اشتغال کردم.

کارگران با بیان اینکه از یک سو فروش محصولات گل و گیاه راضی‌کننده است اما از سوی دیگر هزینه‌های تولید بسیار سرسام‌آور شده است، اضافه کرد: در یک کلام می‌توان گفت  پرورش گل و گیاه در هر متراژ به صرفه است.

هادی ایزدی امیری مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران در این رابطه به فارس گفت: استان با توجه به موقعیت خاص اقلیمی و تنوع آب و هوایی سبب افزایش سطح زیرکشت محصولات باغی و زراعی شده که افزایش سطح زیرکشت گل و گیاهان زینتی یکی از مزیت‌های مهم استان به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: مازندران صاحب اولین رتبه در تولید گل‌های آپارتمانی، درخت و درختچه زینتی در بین استان‌های کشور محسوب می‌شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران افزود: استان در تولید گل‌های شاخه بریده رتبه چهارم را در کشور دارد.

ایزدی اظهار کرد: سطح زیرکشت گل و گیاه زینتی استان  طی سال‌های ۹۲ تا ۹۸ تا ۸۰ درصد بیشتر شده و از ۷۶۱ هکتار سال ۹۲ به یک‌هزار و ۱۴۵هکتار تا سال گذشته رسید.

وی بیان کرد: برای پرداخت تسهیلات توسعه کشت گلخانه‌ای به متقاضیان محدودیتی وجود ندارد و این امر برای حمایت از سرمایه‌گذاران انجام می‌شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با توجه به مزایای احداث گلخانه‌های کوچک مقیاس، تقاضا برای راه‌اندازی چنین گلخانه‌هایی در استان  افزایش یافته و تاکنون ۵۰۰ فقره مجوز صادر شده است.

ایزدی با بیان اینکه  برای صدور مجوز پروانه تاسیس گلخانه کوچک مقیاس باید امکان ساخت در حوزه منطقه سکونت متقاضیان مقدور و متقاضی به آب و گاز نیز دسترسی داشته باشد، افزود: گلخانه‌های کوچک مقیاس، ضمن اصلاح الگوی کشت، فرصتی مناسب برای اشتغالزایی روستائیان و زمینه خوبی برای تولیدات محصولات کشاورزی است.

وی با بیان اینکه متقاضیان بدون تشریفات و پرداخت هزینه فقط با معرفی متراژ زیر ۳۰۰متر زمین در داخل بافت روستایی مجوز دریافت می‌کنند، اضافه کرد: تسهیلات کم‌بهره نیز از ۱۵۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان برحسب نوع گشت گل و گیاه پرداخت می‌شود.

به گزارش فارس، همانطور که اتحادیه گل و گیاه کشور اعلام کرد مازندران جز بیشترین سطح زیرکشت تولید گل و گیاهان زینتی در کشور است و همین ادعا می‌تواند مازندران را سرآمد نسبت به سایر استان‌ها در تولید گل‌های زینتی کند و مسؤولان امر بتوانند با چالشی که در بخش گل و گیاه مانند تطابق نداشتن تولیدات گل و گیاه با استانداردهای جهانی و بازارهای خارجی از بازار گل ایران فاصله گرفتند را رفع کنند.

فرسودگی گلخانه‌ها در مازندران یکی از عواملی است که بر هزینه تولید، پرورش گل و کیفیت محصول تولید شده اثر منفی مشهودی بر تولید گل و گیاه می‌گذارد.

منبع خبر : فارس